Mitologia japońska obfita jest w przeróżne stworzenia, z których większość posiada cechy ludzkie. Większość z nich została opisana na kartach bestiariuszy, jednak niewielu z nas jest w stanie wymienić choćby kilka z nich. Przytoczenie i scharakteryzowanie wszystkich japońskich bestii i duszków z pewnością zajęłoby kilkaset stron dobrej książki. Dziś zwrócimy jednak uwagę na najpopularniejsze stwory, jakie do dziś utożsamiane są z Krajem Kwitnącej Wiśni. Mowa oczywiście o smokach z Dalekiego Wschodu, które różnią się znacząco od naszych, europejskich bestii. Japończycy przypisują te stworzenia do grupy yokai – potworów występujących w mitologii i tradycji ludowej; w legendach powodują w ludziach strach lub zdziwienie. Przybierają one różne kształty i co najważniejsze, mimo braku skrzydeł potrafią latać.
Smok jako jedno z czterech duchowych zwierząt Japończyków
Przez lata obraz smoka w kulturze znacznie ewoluował – osoby zajmujące się badaniem mitologii i legend związanych z tymi fantastycznymi stworzeniami dziś nazwa się smokologami. Oczywiście, dziedzina taka jak smokologia oficjalnie nie istnieje. Jednak powstanie wymienionych neologizmów dowodzi na to, że „nauka” ta zainteresowała miliony osób na całym świecie. Co ciekawe, o smokach mówi się w szkołach, omawiając prastare legendy i mitologie. Nie możemy zapomnieć o tym, że i my jesteśmy w posiadaniu kilku smoków – najpopularniejszym jest nasz Smok Wawelski, którego pomnik dumnie stoi w Krakowie. Jednak europejskie smoki znacznie różnią się od smoków japońskich; przywiązujemy do nich mniejszą uwagę, traktując je bardziej jako ciekawy element w powieściach czy filmach fantasy. Tymczasem w kulturach azjatyckich, smok był symbolem wewnętrznej siły, a także władzy cesarskiej. Wygląd japońskiego smoka także odbiegał od znanych nam magicznych gadów. Logi, bo tak je niegdyś nazywano, wyglądają niczym hybrydy złożone z elementów wielu ciał zwierząt. Posiadają ciało węża, łapy tygrysa, pysk wielbłąda i rogi jak u jelenia. Japońskie smoki można odróżnić od reszty azjatyckich braci ilością pazurów lub łap (w zależności od wierzeń), a także tym, że mają one bardziej wężowatą (wydłużoną) budowę ciała. W pysku często trzymają perłę, która jest symbolem doskonałości. Japońskie smoki utożsamiane są z bóstwem wody i są często czczone w sanktuariach sintoistycznych.
Mała Japonia – gratka dla wszystkich wielbicieli smoków
Smok ma swoje specjalne miejsce w kulturze japońskiej. W Kraju Kwitnącej Wiśni zachowały się bowiem zapiski o smoczych lampionach, pojawiających się nad morzem i lecących w stronę lądu, by później dumnie zawisnąć na wysokim drzewie w pobliżu jednej z buddyjskich świątyń. Ukazanie się lampionów stanowiło dobry omen – choć są to jedynie wierzenia, udowadniają one potęgę ludzkiej wyobraźni. Do Japonii jednak jest nam nie po drodze, lecz to nic straconego – w Polsce możemy zawitać do Małej Japonii, jaką jest Ogród Siruwia. To właśnie tam można posłuchać opowieści o mitologicznych stworzeniach i poszukać motywów z wizerunkiem smoków rodem z Japonii. Na stronie malajaponia.pl można na bieżąco śledzić aktualności i planowane wydarzenia – niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie.