Kronika kryminalna O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Nielegalne składowisko odpadów na Firleju. Radomski radny apeluje do prezydenta!

Nielegalne składowisko odpadów na Firleju. Radomski radny, Łukasz Podlewski apeluje do prezydenta miasta!

O całej sprawie dot. nielegalnego składowiska odpadów informowaliśmy dziś (28.07).

Jak mówiła wiceprezydent Radomia, Marta Michalska-Wilk postępowanie w tej sprawie Urząd Miejski prowadzi już prawie od roku.

– Postępowanie w sprawie ujawnionego na Firleju – na terenie prywatnej posesji – składowiska odpadów, wszczęliśmy już prawie rok temu. Chcieliśmy by składowisko zlikwidował właściciel posesji. Ostatecznie decyzją Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska ma tu zostać zastosowany przepis ustawy uchwalony przez PiS w 2019 roku, zgodnie z nim obowiązek usunięcia niebezpiecznych odpadów – mimo iż są one składowane na terenie prywatnym – został zrzucony na samorządy – informuje Marta Michalska-Wilk.

Do całej sprawy dołączył radomski radny, Łukasz Podlewski, który twierdzi, że prezydent miasta wie o całej sprawie od sierpnia 2022 roku.

– Co najmniej od sierpnia 2022 roku prezydent Radosław Witkowski wie o niebezpiecznych zagrażających zdrowiu i życiu odpadach zalegających w jednej z hal w Radomiu. Wczoraj prezydent wysyła jednego z posłów na komisję sejmową, żeby przekazał pismo do Ministerstwa Klimatu. Wczoraj! – po 11 miesiącach minimum o powzięciu informacji – informuje w swoim facebookowym wpisie radomski radny.

Łukasz Podlewski twierdzi również, że prezydent miasta był wzywany do podjęcia działań w tej sprawie już kilkukrotnie.

 – Prezydent był wzywany do podjęcia działań w tej sprawie kilkukrotnie. Zataił wiedzę o odpadach składowanych na Firleju przed mieszkańcami. Czy naraził nas wszystkich na niebezpieczeństwo? Odpowiedzcie sami… Mało tego. Od 2012 roku obowiązuje ustawa w tej sprawie, a Radosław Witkowski – poseł – głosował „ZA” tą uchwałą Art. 26a. Żądamy rzetelnej informacji dla mieszkańców Radomia. Natychmiast! Proszę udostępnić wszelkie dokumenty. Dlaczego do dziś 28.07.2023 odpady nie zostały usunięte. Wzywamy do usunięcia tych odpadów. Macie pełną wiedzę na temat ich szkodliwości, dlaczego to ukrywaliście? – czytamy we wpisie radomskiego radnego.

Przypomnijmy, że wiceprezydent ogłosiła pociągniecie do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za tę sytuację. Postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Źródło: Łukasz Podlewski – radomski radny