Kronika kryminalna Radom i okolice Społeczeństwo

Niewybuch z czasów II wojny światowej odkopany na terenie drogi leśnej

Na terenie leśnej drogi w gminie Stromiec, podczas robót porządkowych, wykopano niewybuch z czasów II wojny światowej. Policjanci z Białobrzegów, do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, zabezpieczyli miejsce znalezienia niewybuchu.  

W środę, 12 czerwca 2024 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach, otrzymali zgłoszenie o niebezpiecznym znalezisku. Niewybuch został ujawniony podczas prac porządkowych na terenie jednej z leśnych dróg w rejonie miejscowości Pietrusin w gminie Stromiec.

Policjanci natychmiast udali się na miejsce, gdzie zabezpieczyli obszar, w którym znajdował się niewybuch o długości 35 cm, z kalibrem 76 mm.

Na miejsce skierowano również policyjnego pirotechnika, który stwierdził, że jest to pocisk artyleryjski, pochodzący z czasów II wojny światowej. Przeprowadzone rozpoznanie minersko – pirotechniczne, wykazało też, że pocisk posiadał zapalnik, oraz znajdował się w nim materiał wybuchowy, wobec czego mógł stwarzać bezpośrednie zagrożenie.

Na miejsce wezwano saperów, którzy przejęli niewybuch i przewieźli go na poligon, celem zneutralizowania. Należy jednak pamiętać, że każdorazowo w przypadku ujawnienia przedmiotu choćby przypominającego niewybuch, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji. Z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie mogą nieść ze sobą te groźne znaleziska, w żadnym wypadku nie należy ich dotykać, czy przemieszczać. Może to grozić wybuchem!

Źródło: KPP Białobrzegi