Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Noc Muzeów w Elektrowni

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza na tegoroczną Noc Muzeów. Jakie atrakcje przygotowano?

W sobotę, 18 maja, MCSW „Elektrownia” zaprasza na Noc Muzeów! Rozrywkowy wieczór rozpocznie się o godz. 18.00 otwarciem wystawy na tarasie „Paweł Orłowski. Pink Bot„. Od godz. 19.00 zwiedzający będą mogli zobaczyć aktualne wystawy oraz wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących. Elektrownia będzie czynna do godz. 1.00. Ostatnie wejście o godz. 0.30.

– Tego dnia będziemy oferować bilet specjalny w cenie 2 zł

przekazała „Elektrownia”.

Poniżej zamieszczamy program Nocy Muzeów w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

WYSTAWY

Rajmund Ziemski. Znak i kolor
Bio-Chem (Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, Paweł Matyszewski)
Paweł Orłowski. Pink Bot

O godz. 20.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawach Rajmund Ziemski. Znak i kolor i Bio-Chem.

DZIAŁANIA EDUKACYJNE

MCSW „Elektrownia” zaprasza do gier i zabaw edukacyjnych. Przez cały czas trwania Nocy Muzeów na tarasie Elektrowni powstawać będzie wielka, kartonowa konstrukcja nawiązująca do metalowych figur autorstwa Pawła Orłowskiego.

– Zachęcamy do włączenia się w proces budowania spektakularnej rzeźby, której ostateczny kształt z pewnością nas zaskoczy. Z kolei udział w grze „Space race” będzie  okazją do sprawdzenia swojego refleksu i wiedzy na temat sztuki. Pozytywna rywalizacja i dobra zabawa są gwarantowane

przekazała placówka.

19.30–22.00
Rzeźba na tarasie – działanie wokół wystawy Pawła Orłowskiego

19.30 i 21.00
Gra edukacyjna „Space race”

KONCERTY

Godz. 19.00 – 21.00

Koncert zespołu Bławat & Trzmiel Band.

Bławat & Trzmiel Band  to zgrany duet muzycznych przyjaciół na scenie i poza nią. Najlepiej czują się grając standardy bluesowe z domieszką rocka.

W noc muzeów wystąpią w poszerzonym składzie:

Michał Bławat- gitara akustyczna , wokal;  Krzysztof Chodacki -gitara elektryczna, Wojciech Matyja – gitara basowa, Ryszard Strzelczyk- perkusja, Rafał Balicki- instrumenty klawiszowe, Maciek Trzmiel – harmonijki ustne.

Godz. 21.15- 23.00

Koncert zespół Sea Salt.

Muzyka grana przez Sea Salt Trio, to wypadkowa gustów artystów tworzących formację. To mieszanka współczesnego Pop-Rocka, ale i szczypty jazzu i soulu.

Skład zespołu:

Magdalena Buka Boduła – wokal, Wiktoria Guzy – wokal i bas, Dominika Małysa – wokal, Paweł Wójcik – gitara.

FILMOWA NOC MUZEÓW

„Elektrownia” zaprasza na pokazy dwóch zestawów krótkich filmów, które różnią się formą wypowiedzi twórców (animacje i fabuły).

– Rzadko możemy je oglądać, tym bardziej warto je podziwiać na dużym ekranie w filmową noc muzeów 2024. Dodatkową atrakcją będzie pokaz filmu dokumentalnego Wima Wendersa pt. „Anselm”. zrealizowanego w technice 3D

przekazali organizatorzy wydarzenia.

Bilety w cenie 10 zł na jeden zestaw filmów.

Godz. 19.45 – ANIMOWANE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE NOMINOWANE DO OSCARA 2024, 61’

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. Krótkie metraże pokazywane

są w zestawach po kilka filmów, dzięki czemu jedna wizyta w kinie to spektrum emocji i niesamowitych, inspirujących historii zaklętych w krótkiej formie.

Każda historia opowiedziana inną animowaną kreską to podróże przez rozmaite doświadczenia ludzkiej natury.

LIST DO ŚWINI (Letter to a Pig) / reż. Tal Kantor / Izrael, Francja / 2022 /

Mężczyzna, który przetrwał Holokaust, pisze po wojnie list z podziękowaniami do świni, która uratowała mu życie. Wysłuchawszy w szkole tej historii, młoda uczennica próbuje ją sobie wyobrazić. Jej wizja przesycona jest ludzkim złem, a początkowa trauma zamienia się w chęć zemsty.

95 ZMYSŁÓW (Ninety-Five Senses) / reż. Jerusha Hess, Jared Hess / USA / 2023 /

Oda do pięciu zmysłów ludzkiego ciała pewnego mężczyzny, któremu zostało niewiele czasu, aby się nimi cieszyć.

NASZ MUNDUREK (Our Uniform) / reż. Yegane Moghaddam / Iran / 2023 /

Dziewczyna z Iranu przywołuje szkolne wspomnienia na fałdach i materiałach swojego starego mundurka.

PACHYDERMIA (Pachyderme) / reż. Stéphanie Clement / Francja / 2022 /

Jak każdego lata, Louise zostaje powierzona swoim dziadkom, by spędzić z nimi kilkudniowe

wakacje na wsi.

Zielona trawa w ogrodzie, kąpiel w jeziorze, wędkowanie z dziadkiem, wszystko wydaje się mieć słodki smak babcinych placków z truskawkami. Jednak w tym roku latem spadnie śnieg, a potwór umrze…

KONIEC WOJNY! Historia inspirowana muzyką Johna Lennona i Yoko Ono (WAR IS

OVER! Inspired by the Music of John and Yoko) / reż. Dave Mullins / USA / 2023 / zdobywca Oscara 2024

W alternatywnej rzeczywistości I wojny światowej dwóch żołnierzy, stojących po przeciwnych stronach konfliktu, rozgrywa partię szachów.

Wiadomości o kolejnych ruchach przekazują sobie za pomocą gołębia pocztowego, przemierzającego ryzykowne trasy lotu nad polem bitwy. Gracze nie znają swoich tożsamości, a wojna zmierza do nieuchronnego, tragicznego końca. Ktokolwiek wygra, jedno jest pewne: na wojnie nie ma zwycięzców.

Film inspirowany pokojowymi manifestami jednej z najsłynniejszej par muzyków w historii – Jonna Lennona i Yoko Ono.

Godz. 21.00 –  ANSELM, biograficzny, dokumentalny, reż. Wim Wenders, Niemcy, Francja, Włochy 2016, 93’(pokaz w okularach 3D)

Filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Po pamiętnej „Pinie” Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł.

Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i imponujące ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa, upomina się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, podobnie jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po ogromnym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Konstrukcja i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te ambiwalentne fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z uznanym artystą.

……………………………………………………………………………………………………

Godz. 23.00 – NAJLEPSZE KRÓTKIE FABUŁY Z WARSZAWSKIEJ SZKOŁY FILMOWEJ, 62’

3 krótkie metraże – 3 historie o kobietach – wszystkie 3 wyreżyserowane przez kobiety – wszystkie 3 czułe, wzruszające i słodko-gorzkie – wszystkie z ostatniego konkursu filmów krótkometrażowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Razem stanowią świetny, tematycznie i formalnie zróżnicowany zestaw – esencję tego, co najlepsze w polskim kinie krótkometrażowym. Świadczy o tym również liczba nagród i festiwali, na jakich te shorty były pokazywane w ostatnich kilku miesiącach: FPFF w Gdyni, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie, Kameralne Lato, Octopus Film Festival, Festiwal Kina Kobiet, ale również festiwale w Szwajcarii, Czechach, Wielkiej Brytanii, czy USA.

DO RAJU, reż. Marta Szymanek, 2023

Siedemnastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanych papierosów i wódki.

Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia… skończyć ze sobą. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski uchodźca.

TE CHOLERNE PEONIE, reż. Polina Biliaieva, 2023

Rita ma dwadzieścia cztery lata i nigdy nie przeżyła orgazmu. Postanawia to zmienić do swoich dwudziestych piątych urodzin, które są za miesiąc.

Do wyznaczonego dnia coraz bliżej, a orgazm nie nadchodzi. Okazuje się jednak, że Rita odnajdzie to, czego szuka, w najmniej oczekiwanym przez nią miejscu i momencie.

MOJE STARE, reż. Natasza Parzymies, 2023

Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie.

Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że poszukuje ich spanikowana córka Ani, która uważa, że jakaś obca kobieta porwała jej matkę… W główne role wcieliły się legendy polskiego kina: Dorota Pomykała i Dorota Stalińska

Źródło: MCSW Elektrownia