Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

„Nowa Wiosna Ludów”. Za nami spotkanie Klubu Nowego Ładu z Kacprem Kitą

Za nami już drugie spotkanie Klubu Nowego Ładu zorganizowane przez Stowarzyszenie im. Kazimierza Jagiellończyka. Tym razem w naszym mieście gościem był Kacper Kita – publicysta, analityk polityki międzynarodowej i autor książek „Saga rodu Le Penów”, „Meloni. Jestem Giorgia” i „Zemmour. Prorok francuskiej rekonkwisty”. Dyskutowano na temat populizmu i nowej Wiosny Ludów w Europie.

Kacper Kita omówił ruchach społecznych w Europie, które nawiązują do historycznej „Wiosny Ludów” z 1848 roku. Przykładem były m.in. ruch „żółtych kamizelek” we Francji oraz ogromne poparcie dla Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, zwycięstwo wyborcze Braci Włochów i premier Giorgii Meloni we Włoszech, a także sukcesy ugrupowań narodowych i populistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Prelegent zauważył, że wzrastająca rola takich ruchów wynika z frustracji obywateli wobec nieudolności tradycyjnych partii politycznych w rozwiązywaniu problemów społecznych, takich jak nierówności ekonomiczne czy kryzys migracyjny.

Spotkanie zakończyło się dynamiczną dyskusją, w której uczestnicy zadawali pytania dotyczące przyszłości ruchów populistycznych, sytuacji politycznej w Europie Zachodniej oraz możliwości utrzymania stabilności w obliczu coraz bardziej spolaryzowanego społeczeństwa. Prelegent w jej ramach podkreślił, że populizm, choć często postrzegany negatywnie, może stanowić impuls do pozytywnych zmian, jeśli jego liderzy będą działać odpowiedzialnie.

Było to już drugie spotkanie Klubu Nowego Ładu – wcześniej, w czerwcu nasze miasto odwiedzili uznani publicyści na czele z redaktorem Nowego Ładu (nlad.pl) Damianem Adamusem, aby porozmawiać na temat: „Robotnicy i pracownicy wobec przemian społeczno-gospodarczych w XXI w. W 48 rocznicę radomskiego Czerwca”.

Organizatorzy zapowiedzieli kolejne spotkania, w tym wydarzenia poświęcone sytuacji geopolitycznej oraz wyzwaniom, przed jakimi stoi Polska i Europa. Informacje o nich publikowane będą na twojradom.pl i fanpage na Facebooku Stowarzyszenia im. Kazimierza Jagiellończyka.