Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo

Za nami debata „Robotnicy w XXI wieku. W 48 rocznicę radomskiego Czerwca” [+FOTO]

Debata „Robotnicy i pracownicy w XXI w. W 48 rocznicę radomskiego Czerwca” Fot. Michał Bożek

W środowe popołudnie w hotelu Nihil Novi odbyła się debata „Robotnicy w XXI wieku. W 48 rocznicę radomskiego Czerwca”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

W środę, 26 czerwca 2024 roku o godzinie 17.00 w hotelu Nihil Novi rozpoczęła się debata „Robotnicy w XXI wieku. W 48 rocznicę radomskiego Czerwca”. Wydarzenie zainaugurowało cykl spotkań w ramach Klubu Nowego Ładu.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie im. Kazimierza Jagiellończyka. Debatę poprowadził redaktor naczelny portalu twojradom.pl Adam Szabelak, a obok niego w roli uczestników debaty zasiedli:

Damian Adamus – publicysta i redaktor naczelny portalu Nowy Ład. Inżynier Logistyki, absolwent studiów magisterskich na kierunku „Bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja” na Akademii Sztuki Wojennej. Interesuje się Azją Wschodnią, w szczególności Chinami oraz zagadnieniami związanymi ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Zawodowo związany z sektorem organizacji pozarządowych. 

Piotr Ciompa – od 2003 roku związany ze środowiskiem Nowego Obywatela. Bliska jest mu współpraca solidarystycznej prawicy ze wspólnotową lewicą. Historyk z podstawowego wykształcenia, przekwalifikował się na zarządzanie. Od 1997 r. pełni funkcje w kierownictwie średnich i dużych podmiotów sektora prywatnego i publicznego (ostatnio do stycznia prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych). Współtwórca Centrum Wspierania Rad Pracowników. Interesuje się Katolicką Nauką Społeczną. Jest członkiem rady parafialnej. 

Kamil Wons – publicysta Klubu Jagiellońskiego, z wykształcenia historyk i politolog. Prywatnie lider zmiany na magazynie. 

Na początku organizator poinformował zebraną publiczność o pewnym nieprzyjemnym incydencie, który miał miejsce w trakcie przygotowywania wydarzenia. Debata pierwotnie miała odbyć się w Kamienicy Deskurów, na co nie wyrazili zgody rządzący Radomiem. W uzasadnieniu napisanym przez anonimowego urzędnika zostali oni poinformowani, że ”nie budząc wątpliwości, wydarzenie w dniu 26.06.2024 r. w Sali wielofunkcyjnej w Kamienicy Deskurów wg. zawartego opisu nie jest sprzeczne z celami projektu natomiast działalność polityczna organizatorów i prelegentów budzi taką wątpliwość”. Jak stwierdzono… udzielają się oni w środowiskach, których wartości są „niezgodne z wartościami Unii Europejskiej”. Organizatorzy poinformowali także, że od ok. miesiąca nie otrzymali odpowiedzi na swoje odwołanie – mimo zapewnień, że takowa jest w przygotowaniu – oraz, że wciąż nie została im udzielona informacja publiczna kto jest odpowiedzialny personalnie za wydanie takiej skandalicznej decyzji. Do sprawy będziemy wracać.

W toku dyskusji zaproszeni goście próbowali odpowiedzieć na pytanie o „klasie robotniczej” lub „pracowniczej”, która zniknęła z debaty publicznej na przełomie wieków. Mówiono także o tym, czy współcześnie można mówić o pewnej wspólnocie tożsamości i interesów ludzi pracy.

Rozmawiano również o zauważalnym problemie spadku udziału pracy, rozumianej jako płace, wynagrodzenia i świadczenia, w dochodzie narodowym w praktycznie wszystkich krajach rozwiniętych. Poruszono także temat największych wyzwań stojących przed ludźmi pracy dzisiaj – m.in. wzrostu znaczenia wielkich korporacji, masowej imigracji, zmian na rynku pracy związanych z rozwojem technologii itd.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Fot. Michał Bożek