Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice

Nowa wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Nowa wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Będzie można podziwiać zbiór 114 monet i banknotów przekazanych przez Narodowy Bank Polski.

W Piątek, 11 sierpnia o godz. 17:00 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego przy ulicy Rynek 11, odbędzie się wernisaż nowej wystawy.

– Mamy przyjemność przedstawić Państwu zbiór 114 monet i banknotów przekazanych naszemu Muzeum przez Narodowy Bank Polski. Stanowią one około ¼ kolekcji przekazów NBP, na którą składa się łącznie 446 obiektów – informuje Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Kolekcję tworzą monety kolekcjonerskie srebrne i monety okolicznościowe wybite przez Mennicę Polską S.A. w Warszawie w latach 2007-2022 oraz banknoty wydrukowane przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. Emitentem tych numizmatów jest Narodowy Bank Polski.

Monety kolekcjonerskie wykonano ze srebra próby 925/1000, natomiast okolicznościowe z Miedzioniklu i stopu Nordic Gold.

Do najciekawszych nalezą banknoty z wizerunkami znanych Polaków oraz wydrukowane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Jedną z najbardziej interesujących monet jest srebrna moneta w kształcie kuli wybita z tej samej okazji.

Wśród podjętych tematów nie brakuje motywów patriotycznych, rocznicowych oraz związanych z najnowszymi wydarzeniami w kraju.

Projektantami prezentowanych numizmatów są: Jacek Jaśkiewicz, Dominika Karpińska-Kopiec, Robert Kotowicz, Sebastian Mikołajczak, Grzegorz Pfeiffer, Agnieszka Próchniak, Dobrochna Surajewska, Tadeusz Tchórzewski, Ewa Tyc-Karpińska, Urszula Walerzak, Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska.

Kuratorem wystawy jest Mikołaj Wilk.