Nowe informacje ws. budowy łącznika osiedla Gołębiów z przystankiem kolejowym. Radny Marcin Majewski otrzymał odpowiedź na złożoną interpelację.
W ostatnim czasie radny Marcin Majewski złożył do prezydenta Radomia, Radosława Witkowskiego, interpelację dotyczącą budowy łącznika między osiedlem Gołębiów a przystankiem kolejowym, który znajduje się na tym samym osiedlu.
W poniedziałek, 17 lutego 2025 roku, radny poinformował na swoim profilu facebookowym o odpowiedzi, którą otrzymał z Urzędu Miasta. Jak zaznaczył, odpowiedź można uznać za zadowalającą.
– Odpowiedź na interpelację można uznać za zadawalającą. Szkoda jednak, że osoby zarządzające naszym Miastem nie chcą słuchać Mieszkańców (później trzeba łatać rzeczywistość i dodatkowo wydawać środki). Od pierwszej interpelacji w sprawie łącznika (brakującego chodnika) między Osiedlem Gołębiów I Radom a pobliskim przystankiem kolejowym PKP Gołębiów minęło sporo czasu. Czas na realizację tematu zgodnie z odpowiedzią
czytamy we wpisie na facebookowym profilu radomskiego radnego.
Radny zapytał w swojej interpelacji o stan zaawansowania projektu budowy połączenia osiedla Gołębiów z przystankiem kolejowym. Jak poinformowano w odpowiedzi, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu posiada już projekt techniczny, który dotyczy utwardzenia terenu na działkach stanowiących część trasy N-S III łączącą ul. Żeromskiego z ul. Energetyków.
Majewski zapytał także o możliwość stworzenia drogi pieszo-rowerowej, w odpowiedzi Urząd Miasta potwierdził, że planowana trasa będzie właśnie tego rodzaju drogą. Ponadto radny dociekał, czy projekt konsultowano z rowerzystami, zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Radomia, które dotyczy promocji mobilności aktywnej. Okazało się, że takie konsultacje nie były wymagane.
W odpowiedzi na pytanie o nawierzchnię, potwierdzono, że droga pieszo-rowerowa będzie wykonana z nawierzchni bitumicznej.
Kolejne pytania radnego dotyczyły działań Urzędu Miejskiego w celu realizacji inwestycji. W kwestii pozyskania gruntów do budowy połączenia, odpowiedziano, że Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji uzyskał zgodę Spółdzielni Mieszkaniowej na dysponowanie terenem.
Koszt opracowania dokumentacji wyniósł 4 920 zł brutto. Radny zapytał również o szacunkowy koszt budowy połączenia. Z odpowiedzi wynika, że wartość inwestycji wynosi 90 692 228 zł netto, ale ostateczny koszt będzie znany dopiero po otrzymaniu wyceny robót od wykonawcy. Do tej pory wykonawca nie przedstawił wyceny na ten zakres robót.
Jeśli chodzi o przetarg na budowę, zadanie zostało przekazane wykonawcy robót związanych z budową trasy N-S etap III. Termin zakończenia inwestycji ustalono na 31 marca 2025 roku.
Źródło: Facebook | Marcin Majewski / Fot. Facebook | Bractwo Rowerowe