O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione Zdjęcia

Nowe pielęgniarki w Radomiu! Za nami uroczystość „czepkowania” [+FOTO]

uroczystość "czepkowania"

W Radomiu pojawiły się nowe pielęgniarki! Za nami wyjątkowa uroczystość „czepkowania”, która wprowadza absolwentów do grupy zawodowej.

W środę, 12 lipca 2022 r. na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu odbyła się wyjątkowa uroczystość Czepkowania, która stanowi zakończenie edukacji zawodowej studentów kierunku pielęgniarstwo na poziomie studiów I-go stopnia.

To wyjątkowa chwila zarówno dla absolwentów, jak i kadry dydaktycznej, która przez ostatnie lata z dużym zaangażowaniem wprowadzała przyszłe pielęgniarki w trudne, ale jednocześnie piękne aspekty tego zawodu.

Niesiemy pomoc Aleksowi z dystrofią mięśniową. Wesprzyj zrzutkę 

Uroczystość nawiązuje do wieloletniej tradycji czepkowania i wprowadza absolwentów do grupy zawodowej przez symboliczne przekazanie czepka pielęgniarskiego, uroczyste ślubowanie oraz odśpiewanie hymnu pielęgniarek i położnych.

Jest to uroczystość zawodowa organizowana jako oznaka pierwszego stopnia wtajemniczenia do zawodu pielęgniarskiego.

Mimo iż, czepek jest obecnie używany do celów reprezentacyjnych, na polskich Uczelniach Medycznych jest powszechny zwyczaj uroczystości czepkowania. Podczas tej ceremonii absolwentom mentorzy nakładają i przypinają czepek jako symbol ukończenia kształcenia na poziomie I stopnia i otrzymania tytułu zawodowego licencjata pielęgniarstwa upoważniającego do podjęcia pracy w zawodzie pielęgniarki, a tym samym otrzymania prawa wykonywania zawodu.

Podczas uroczystości abiturienci składają ślubowanie na wzór przysięgi Florence Nightingale opracowanej w 1893 roku, zawarte w Kodeksie Etyki zawodowej Pielęgniarki i Położnej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to