Kronika kryminalna O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Nowy fotoradar na S7 bije niechlubne rekordy. Już ponad 9 tys. ukaranych!

Nowy fotoradar na S7 bije niechlubne rekordy. Już ponad 9 tys. kierowców zostało ukaranych!

Trasa S7 została oficjalnie otwarta 27 kwietnia 2023 roku. Niespełna 2 miesiące później, bo od 6 czerwca działa pierwszy w okolicach Radomia odcinkowy pomiar średniej prędkości pojazdów. Prędkość obliczana jest na podstawie pomiaru czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy za pomocą urządzeń na bramownicach.

Odcinkowy pomiar prędkości na S7 już działa

Pomiary wykonywane przez urządzenia zamontowane na obwodnicy Białobrzegów są w stanie rejestrować naruszenia na trzech pasach ruchu. System wykonuje pomiary w trybie ciągłym rejestrując prędkość w przedziale 30-220 km/h. Dodatkowo przy wykorzystaniu zainstalowanych już urządzeń możliwe jest identyfikowanie rodzaju samochodu, wykonywanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości, jak też określanie pory dnia.

Co ciekawe, obwodnica Białobrzegów ma 5 km długości, natomiast odcinkowy pomiar prędkości będzie odbywać się na długości aż 14 km.

Podróżując od strony Radomia, fotoradary zostaną umieszczone przed punktem rozgałęzienia trasy S7 w kierunku Suchej i Białobrzegów, gdzie wcześniej znajdowała się stara droga. Z drugiej strony, fotoradary będą zainstalowane w miejscowości Lękarcice.

Jak poinformowała w rozmowie z Gazetą Wyborczą, Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, urządzenie zanotowało już ponad 9 tys. przypadków przekroczenia prędkośći.

– Po miesiącu funkcjonowania system zanotował ponad 9 tys. przypadków przekroczenia prędkości. 56 proc. spośród wszystkich tych naruszeń dotyczy najmniejszego progu przekroczenia prędkości, czyli pomiędzy 11 a 20 km na godzinę – informowała rzeczniczka GITD.

Monika Niżniak przekazała także, że przekłada się to na mandaty do 200 zł.

Co ciekawe, najwyższą przekroczoną prędkość odnotowano w drugim dniu funkcjonowania odcinkowego pomiaru prędkości. Kierujący fordem przekroczył prędkość o 52 km na godz., czyli miał 172 km na godz. na liczniku. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 zł i 13 punktami karnymi.

Źródło: Gazeta Wyborcza