Inwestycje O tym się mówi Polska i świat Społeczeństwo

Uroczyste otwarcie trasy S7 do Warszawy

W czwartek, 27 kwietnia 2023 roku odbyło się uroczyste otwarcie trasy S7 do Warszawy.

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w otwarciu odcinka trasy S7 Lesznowola-Tarczyn. Dzięki nowej drodze, znacznie ułatwi się wyjazd z Warszawy w kierunku Krakowa. To kluczowa arteria drogowa dla Polaków w szczególności w okresie urlopowym. Najnowszy odcinek trasy ekspresowej S7 pozwoli każdemu na komfortową i bezpieczną podróż bez korków.

S7 Lesznowola-Tarczyn na zasadzie przejezdności

Udostępnione do ruchu zostały obie jezdnie w pełnym przekroju dwóch pasów na odcinku ponad 17 km trasy pomiędzy węzłami Lesznowola i Tarczyn Południe. Tym samym połączono funkcjonujące już odcinki S7 od strony Warszawy i Grójca. Wygodną, dwujezdniową drogą dojedziemy teraz do położonej blisko 230 km dalej granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego.

Otwarcie odcinka S7 Tarczyn-Lesznowola tworzy trasę Warszawa-Kraków. Jest to kolejna znacząca droga północ-południe, którą oddano do użytku od 2015 r.

– Tu chodzi o realizację marzeń Polaków. Tu chodzi o to, żeby Polacy nie stali w korkach. Tutaj chodzi o to, żeby jak najszybciej dojechać z pracy do domu, żeby odwiedzić swoich znajomych. Tutaj chodzi o marzenia Polaków. To dlatego ta najdłuższa z planowanych dróg ekspresowych w Polsce, docelowo 706 km, jest oddawana dzisiaj w kolejnym odcinku – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia nowego odcinka trasy S7.

S7 Warszawa-Kraków i dalej na południe

Systematycznie skracany jest czas podroży pomiędzy dawną i obecną stolicą Polski. Jeszcze w tym roku udostępnione zostanie  blisko 19 km S7 pomiędzy Moczydłem a Miechowem. W realizacji są również kolejne dwa odcinki, Miechów-Szczepanowice (5,3 km), a także Widoma-Kraków Nowa Huta (18,3 km). W ekspresowym tempie całą trasę z Warszawy do Krakowa przejedziemy przed końcem 2024 r.

S7 na północ od Warszawy

Kierowcy mają już do dyspozycji 275 km drogi ekspresowej od węzła Gdańsk Południe do Płońska. W realizacji jest odcinek Płońsk-Czosnów o długości blisko 35 km. W przygotowaniu jest ostatni fragment, ponad 22 km wlotu S7 od północy do Warszawy i węzła na skrzyżowaniu z drogą ekspresową S8.

Dla odcinka Czosnów-Kiełpin trwa już przetarg na zaprojektowanie i budowę trasy (otwarcie ofert planowane 11 maja 2023 r.), a dla Kiełpin-Warszawa przygotowujemy dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji ZRID (jeszcze w I połowie 2023 r.).

Budowa dróg w Polsce od 2015 r.

Od 2015 r., w ramach Programów Budowy Dróg Krajowych:

  • oddano do ruchu 2 054 km dróg o wartości 75 mld zł;
  • w realizacji znajduje się 1 204 km dróg o wartości 63,6 mld zł;
  • w przetargu jest 262 km dróg o wartości 19,8 mld zł;
  • na przetarg oczekują zadania o wartości 195 mld zł.

W ramach programu budowy 100 obwodnic:

  • oddalino do ruchu 2 obwodnice: Smolajn na DK 51 o długości 1,7 km oraz Brzezia na DK25 o długości 4,5 km;
  • w realizacji znajduje się 105,3 km (13 zadań) o wartości 2 567 mln zł;
  • w przetargu są 3 zadania o wartości 369 mln zł i długości 12,6 km;
  • w przygotowaniu są 82 zadania o długości 746 km.