Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Nowy przystanek na mapie Radomia

– W Radomiu wybudujemy kolejny nowy przystanek – Radom Południowy. Trzy nowe perony zbudujemy obok kładki dla pieszych, do realizacji której zobowiązało się Miasto. Podpisaliśmy właśnie porozumienie w tej sprawie. Pasażerowie zyskają wygodny transport do pracy i szkół – przekazała PKP PLK S.A.

W czwartek, 11 lipca 2024 roku Polskie Koleje Państwowe poinformowały o podpisaniu współpracy z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Podpisaliśmy porozumienie z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji w Radomiu w sprawie budowy kładki dla pieszych i przystanku Radom Południowy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotują projekt i wybudują trzy nowe perony, a Miasto Radom będzie odpowiedzialne za rozbudowę ul. Walentynowicz, co oznacza budowę kładki dla pieszych nad obwodnicą południową

przekazało PKP PLK S.A.

Przystanek Radom Południowy będzie zlokalizowany między ulicami Jacka Kuronia, Anny Walentynowicz a Krynicką. Dwa perony jednokrawędziowe powstaną na linii kolejowej nr 8 Warszawa – Radom a trzeci przy linii 22 Tomaszów Mazowiecki – Radom Główny. Perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Schody ruchome i winda będą ułatwiały dostanie się z peronów na kładkę. Na przystanku będą mogły się zatrzymywać pociągi regionalne i dalekobieżne. Przystanek będzie realizowany w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Radom Południowy to nie jedyny nowy przystanek, który ułatwi komunikację w mieście.

Pod nowym wiaduktem drogowym w ciągu ul. Żeromskiego i Lubelskiej, między torami linii kolejowej Warszawa – Radom (lk8) budujemy również przystanek Radom Wschodni. Przystanek będzie ułatwieniem dla podróżnych udających się w kierunku lotniska.

poinformowały Polskie Koleje Państwowe.

Inwestycja o wartości 39 mln zł jest finansowana ze środków budżetowych i realizowana w ramach projektu „Poprawa Bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej w Radomiu” Zakończenie budowy zaplanowano w II kwartale 2025 r.

Źródło: PKP PLK S.A.