O tym się mówi Polska i świat Społeczeństwo

Nowy śmiertelny trend z TikToka

Nowy śmiertelny trend z TikToka. Pierwsza osoba nie żyje, to 13-latek z USA.

TikTok to aplikacja skierowana do użytkowników w każdym wieku. Czasami można tam natrafić na treści przydatne, jednak możliwe jest także natknięcie się na wiele różnych trendów, często niebezpiecznych – takich jak Benadryl Challenge. Polega on na zażyciu leków przeciwalergicznych w celu uzyskania halucynacji. Nazwa tego niebezpiecznego wyzwania pochodzi od nazwy tabletek przeciwhistaminowych Benadryl Allergy.

Brytyjski „Daily Mail” ostrzega przed podejmowaniem wyzwania i zażywaniem dużej ilości tych leków. Niestety, inaczej postąpił 13-letni Jacob, który zażył 12 tabletek medykamentu dostępnego w USA bez recepty. Wszystko miało być nagrane przez kolegów chłopaka i opublikowane na TikToku. Zamiast halucynacji dostał jednak niebezpiecznych drgawek i stracił przytomność. Niezwłocznie został przetransportowany do szpitala, gdzie podłączono go do respiratora. Po 6 dniach chłopca w szpitalu lekarze stwierdzili śmierć mózgu.

To nie jedyne „wyzwanie”, które w ostatnich miesiącach zyskało na TikToku na popularności. W ramach #OneChipChallenge uczestnicy zachęcani są do tego, by po zjedzeniu bardzo ostrego produktu jak najdłużej odczekać z jedzeniem i piciem. Całą relację z testu wytrzymałości należy nagrać i opublikować na TikToku. W efekcie co najmniej jedna osoba trafiła do szpitala.

Inny, popularny w ubiegłym roku trend, polegał na… zaklejaniu ust taśmą klejącą na noc. Według lekarzy jest to bardzo niebezpieczne działanie, którego nie należy praktykować pod żadnym pozorem.

Niektóre trendy wracają po wielu latach. W 2010 roku studenci, aby wprowadzić się w stan upojenia smarowali powieki pomadką o miętowym smaku. Lekarze przekonują, że jest to zabawa nieefektywna i niebezpieczna.

Nie dziwi więc, że np. stan Utah w USA wprowadził prawo, wedle którego dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia będą mogły założyć konta w takich sieciach społecznościowych jak Instagram, Facebook i TikTok, jedynie jeżeli uzyskają jednoznaczną zgodę rodzica. Zaplanowano również wdrożenie ciszy nocnej – młodzież nie będzie mogła korzystać z aplikacji od 22:30 do 06:30. Podobne przepisy są przedmiotem dyskusji również w innych stanach, zarówno w rządzonych przez Republikanów Arkansas, Teksasie, Ohio i Luizjanie, jak i w rządzonym przez Demokratów New Jersey.

Również we Francji na początku marca izba niższa parlamentu przyjęła ustawę, zgodnie z którą nieletni poniżej 15. roku życia będą potrzebowali zgody rodziców, by założyć konto na portalu społecznościowym. Dla uzasadnienia nowego prawa wnioskodawcy powołują się m.in. na wewnętrzne dokumenty grupy Meta, właściciela Facebooka i Instagrama, według których 32 proc. nastolatek, które mają kompleksy z powodu swojego wyglądu, czuje się z tego powodu gorzej po wchodzeniu na Instagrama.

„Duś się k***o j****a”. Plaga patologii wśród nastolatków

Źródła: dailymail.co.ukFacebook / tvn.pl / o2.pl