O tym się mówi Polska i świat Społeczeństwo

O tym jak ważne jest prawidłowe dokarmianie ptaków

Właściwe dokarmianie ptaków bardzo często decyduje o życiu tych zwierząt. Pomagajmy zatem odpowiedzialnie. 

Cały czas obserwujemy niebezpieczne zjawisko, jakim jest dokarmianie ptaków pieczywem. Wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w taki sposób stwarza śmiertelne zagrożenie dla zwierząt. Chleb, ze względu na zawartą w nim sól, zaburza gospodarkę wodną ptasiego organizmu, zakwasza układ pokarmowy, co prowadzi do biegunek i mnóstwa bardzo poważnych schorzeń (m. in. kwasica żołądka, zespół anielskiego skrzydła).

Zanim zdecydujemy się na dokarmianie ptactwa podczas zimowych spacerów, warto zwrócić uwagę na tablice informacyjno-edukacyjne. Dzięki temu dowiemy się, jak odpowiedzialnie pomagać, aby nie wyrządzić krzywdy kaczkom, łabędziom, gołębiom i pozostałym skrzydlatym przyjaciołom.

Na Borkach pojawiły się nowe tablice informacyjne

Ogromne znaczenie ma również miejsce, w którym pozostawimy pożywienie.

Karmniki dla małych ptaków najlepiej umieścić w bezpiecznej odległości, tj. daleko od okien budynków, dróg, skupisk ludzi i legowisk innych zwierząt. Wybrana lokalizacja musi być także dobrze widoczna, nie zapomnijmy o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni, która umożliwi ptakom swobodne wzbicie się do lotu. Dobrze, aby w okolicy znajdowało się drzewo lub krzew, gdzie ptaki będą mogły odpocząć.

Znajdźmy również spokojne i czyste miejsca zlokalizowane w parkach miejskich.

Pomagajmy odpowiedzialnie. O dokarmianiu ptaków zimą