Historia Radom i okolice Społeczeństwo

Obrońcy Westerplatte z ziemi radomskiej upamiętnieni

Obrońcy Westerplatte z ziemi radomskiej upamiętnieni. Delegaci IPN-u zapalili znicze na kilkudziesięciu grobach w 50 miejscowościach.

W sobotę, 1 września, działacze radomskich struktur Instytutu Pamięci Narodowej upamiętnili żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy w 1939 roku stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji.

– Instytut Pamięci Narodowej, w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, oddał hołd polskim żołnierzom, którzy jako pierwsi walczyli z niemieckim najeźdźcą. Od 1 do 7 września 1939 roku bronili się, mimo osamotnienia i przeważających sił wroga. Trudno się dziwić, że Westerplatte stało się symbolem heroizmu

przekazał IPN Radom.

W tym roku przedstawiciele IPN-u złożyli kwiaty i zapalili znicze na kilkudziesięciu grobach w ponad 50 miejscowościach w całej Polsce. W województwie mazowieckim upamiętnili żołnierzy Westerplatte, którzy spoczywają na cmentarzach w Solcu nad Wisłą, Siennie oraz Iłży.

Wśród odwiedzanych miejsc znalazł się grób Władysława Dróżdża, obrońcy Westerplatte pochodzącego z Chwałowic koło Iłży. W tym miejscu przybliżmy jego historię.

Władysław Dróżdż do wojska powołany został w 1937 roku i służył w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, jednostce odpowiedzialnej za wiosenną zmianę obsady Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Na Westerplatte przebywał od 17 marca 1939 roku, początkowo jako starszy legionista, a od 21 maja – kapral, na stanowisku karabinowego. W czasie obrony Westerplatte walczył w obsłudze wartowni nr 1, został ranny, a po kapitulacji 7 września 1939 roku wzięty do niewoli przez Niemców.

Uciekł z obozu w 1943 roku i ukrywał się w Pakosławiu u swojego brata. Od kwietnia 1943 roku przymusowo pracował w majątku pakosławskim pod zarządem niemieckim. 11 stycznia 1945 roku został wywieziony w okolice Wrocławia, gdzie pracował przy naprawie torów kolejowych.

20 czerwca 1945 roku, chory i skrajnie wycieńczony, powrócił do domu. Zmarł 30 kwietnia 1946 roku i został pochowany na cmentarzu w Iłży.

Pamiętajmy o wszystkich bohaterach tamtych tragicznych czasów, także o tych pochodzących z naszych stron. Kultywujmy ich pamięć i nie pozwólmy, by została zapomniana. Cześć Ich Pamięci!

Źródło: IPN Radom / Retrospekcje. Powiat Radomski