Historia Radom i okolice Społeczeństwo

Za nami Rodzinny Rajd do bunkra porucznika “Igły” [+FOTO]

Za nami Rodzinny Rajd do bunkra porucznika “Igły” pod patronatem Starosty Radomskiego. W wydarzeniu wzięło udział ponad 140 rowerzystów.

W sobotę, 31 sierpnia 2024 roku, ponad 140 rowerzystów m.in. z powiatu radomskiego przemierzyło trasę ze Skaryszewa do bunkru porucznika Tadeusza Zielińskiego, pseudonim „Igła” – wybitnego żołnierza wyklętego z naszego regionu.

Rajd został zorganizowany przez stowarzyszenie Zabiegany Skaryszew oraz OSP Skaryszew. Wydarzenie miało na celu nie tylko promocję aktywności fizycznej, ale również upamiętnienie ważnych postaci z historii regionu.

Trasa rajdu wiodła przez malownicze leśne ścieżki, prowadząc rowerzystów w głąb lasu, gdzie znajdował się bunkier, wybudowany w 1947 roku przez żołnierzy oddziału porucznika Zielińskiego.

Rajdowcy dotarli na miejsce prowadzeni przez zabytkowego jeepa Mirosława Sienkiewicza, radnego Rady Powiatu Radomskiego.

– Historię warto znać, ale tą prawdziwą historię. Między innymi właśnie taką jak tu na skaryszewskiej ziemi. Cieszę się, że tak wiele osób zdecydowało się wziąć udział w tym rajdzie. Wspaniały i pożyteczny pomysł na spędzanie wolnego czasu

powiedział Waldemar Trelka, starosta radomski, który spotkał się z uczestnikami przy zrekonstruowanym bunkrze „Igły”.

Na miejscu czekała na nich krótka prelekcja historyczna przygotowana przez Michała Adamczyka z radomskiej delegatury IPN, który przybliżył działania oddziału „Igły”.

Po zakończeniu rajdu uczestnicy spotkali się na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilcznej, gdzie mogli odpocząć przy ognisku i zjeść pieczoną kiełbaskę. W wydarzeniu uczestniczyła również Justyna Grys, burmistrz Skaryszewa, która pokonała całą trasę na rowerze.

– Pomysł zorganizowania takiego rajdu jest fantastyczny. Wierzę, że będzie on kontynuowany i my jako samorząd z pewnością pomożemy w jego realizacji

powiedziała Justyna Grys, burmistrz Skaryszewa, która pokonała całą trasę na rowerze.

Źródło: Fot. Powiat Radomski