Radom i okolice Religia Wiadomości

Odnowiono mogiły dzieci utraconych

Odnowiono mogiły dzieci martwo urodzonych, znajdujące się na cmentarzu komunalnym na Firleju. Pieniądze na ten cel zebrali Rycerze Kolumba. 1 czerwca, ks. Gabriel Marciniak, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Radomiu poświęcił 106 białych krzyży.

Inicjatywę odnowienia krzyży na grobach dzieci martwo urodzonych podjęli Rycerze Kolumba. W 2021 r. naprawiono 121 mogił. Jak przekazał dla KAI ks. Marciniak, kapelan Rycerzy parafialnej Rady 15216 na Obozisku, mogiły były już podniszczone, niektóre z nich przewrócone i nie posiadały tablic informujących, kto w danym grobie spoczywa. Najstarsze z nagrobków mają 17 lat.

Kapelan Rycerzy przypomniał również, że pochówkami zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu. Przytoczył dane szacunkowe, z których wynika, że połowa martwo urodzonych dzieci, pozostaje w szpitalu. Chowane są one na cmentarzu na koszt MOPS-u.  

Z kolei jeden z Rycerzy z parafialnej Rady na Obozisku, Karol Gliński, zastępca Wielkiego Rycerza wyjaśnił, że pieniądze na ten cel zostały zebrane w ramach akcji „Świeczka dla dziecka utraconego”. Zapowiedział, że tego typu działania będą jeszcze w przyszłości przeprowadzane. Poinformował również o planach postawienia na obu radomskich cmentarzach pomników symbolizujących dziecko utracone. Będą one miały kształt kołyski.

Obecnie na cmentarzu komunalnym na Firleju znajduje się cztery kwatery, gdzie grzebane są dzieci utracone.

Źródło: ekai.pl / radioplus.com.pl

Foto: radom.gosc.pl