Historia Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice

Odsłonięcie pomnika Jana Prendowskiego

Odsłonięcie pomnika Jana Prendowskiego. Wydarzenie odbyło się z okazji obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Jan Prendowski ur. 1838 Mirów, dzierżawca, dowodził oddziałem przy napadzie na Szydłowiec, potem służył jako szeregowy, następnie porucznik w końcu rotmistrz w oddziale Langiewicza, Czachowskiego i Bosaka. Walczył m.in. pod Szydłowcem, Suchedniowem, Wąchockiem, Świętym Krzyżem, Staszowem, Uniejowem. Jako porucznik dowodził całą kawalerią Langiewicza, w bitwie pod Świętym Krzyżem (5 plut.), pod Staszowem (8 plut.), a w Opatowie jako rotmistrz 4 szwadronu. Ranny pod Bodzechowem i Jaworem Soleckim. Wyjechał za granicę. Do kraju powrócił w 1866r., został aresztowany i osadzony w Cytadeli.

Obchody z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego [+FOTO]

Zesłany na 5 lat katorgi, a później na osiedlenie do Tomska. W czasie zesłania faktycznie przebywał w Minusińsku, gdzie założył sklep. Po latach powrócił i zamieszkał u brata Czesława w Dźwiniaczu Górnym. Zmarł w Dąbrowicy k. Janowa (pow. gródecki k/Lwowa).

W sobotę, przed budynkiem Zespółu Szkolno-Przedszkolnego w Zbijowie Małym uroczyście odsłonięto pomnik, pochodzącego z Mirowa, rotmistrza Jana Prendowskiego. Wydarzenie odbyło się z okazji obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Uroczystość była powiązana z XVII Marszem Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863R, Szydłowiec – Sadek – Kierz Niedźwiedzi – Zbijów Mały – Mirzec. Marsz jest przedsięwzięciem cyklicznym, organizowany przez Związek Strzelecki o zasięgu ogólnopolskim, skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej, studentów, harcerzy, żołnierzy, strzelców i orląt, oraz osób wyrażających chęć udziału, którym znane są symbole i wartości patriotyczne, narodowe i chrześcijańskie.