Radom i okolice Społeczeństwo

Oficerowie 6MBOT mianowani na Placu Piłsudskiego 

„Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności oficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno, uroczyste ślubowanie…” – te słowa wybrzmiały w niedzielę, 1 grudnia na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród ponad dwustu nowo mianowanych oficerów znalazło się troje żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

Promocja na pierwszy stopień oficerski dla wielu absolwentów kursu stanowi nowy rozdział ich służbowej drogi. Jest to też moment, który zapisze się w pamięci na całe życie, jako symboliczne ukoronowanie starań i dążeń do celu, jakim jest uzyskanie stopnia oficera Wojska Polskiego. W tym ważnym dniu nowym oficerom towarzyszyli najbliżsi, a uroczystość miała prawdziwie podniosły charakter.  

W niedzielę, 1 grudnia podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza promowanych zostało 138 żołnierzy rezerwy oraz 79 terytorialnej służby wojskowej. Wśród żołnierzy Obrony Terytorialnej znalazły się również trzy osoby pełniące służbę w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej: 61 Batalionie Lekkiej Piechoty w Książenicach, 62 Batalionie Lekkiej Piechoty w Radomiu oraz w Kompanii Dowodzenia.  

Aktu promocji na pierwszy stopień oficerski dokonali: gen. dyw. pil. Cezary Wiśniewski, zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz gen. bryg. Tadeusz Nastarowicz, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.   

– Promocja to nie tylko zaszczytna chwila, która na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci, ale również ogromne zobowiązanie. W momencie uderzenia szablą w ramię, wzięliśmy na siebie obowiązek służby Ojczyźnie wszędzie i w każdej potrzebie

mówi jeden z nowo mianowanych podporuczników z 6MBOT.  

Dzień przed uroczystą promocją, żołnierze podczas uroczystości w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odebrali z rąk gen. bryg. dr. Krzysztofa Stańczyka patenty oficerskie.   

Była to kolejna promocja żołnierzy OT, którzy ukończyli to wyjątkowe szkolenie, którego tradycje nawiązują do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”. Szkoła ta została założona w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.

***   

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i eksperci z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON opracowali program AGRYKOLA. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola” założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.  Podczas programu AGRYKOLA dzisiejsi Terytorialsi uczą się w Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej. Zgodnie z koncepcją DWOT kurs podzielony jest na cztery etapy i trwa 13 miesięcy. 

Zobaczcie zdjęcia!

Źródło: Fot. DWOT