O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

„Ogród z historią”. Wyjątkowa patriotyczna inicjatywa w Jedlni-Letnisku

Już w najbliższą sobotę zainicjowany zostanie w Jedlni-Letnisku tegoroczny „Ogród z historią”.

„Ogród z historią” przy ul. Nadrzecznej 64 to wspólny projekt rodziny Chrzanowskich i Powiatowego Instytutu Kultury.

– W Jedlni-Letnisku mieszkamy w jednym z najstarszych domów, wybudowanym 125 lat tamu przez mojego praprapradziadka, Czesława Golczewskiego, prezydenta Radomia z przełomu XIX i XX wieku. We wrześniu 2022 roku nawiązaliśmy współpracę z Powiatowym Instytutem Kultury i zorganizowaliśmy w naszym ogrodzie pierwszy koncert plenerowy oraz w ramach projektu PIK „GALERIA NA PŁOCIE” otworzyliśmy wystawę poświęconą naszemu krewnemu, generałowi Stefanowi Roweckiemu ps. „GROT”. Następnie prezentowana była wystawa poświęcona św. Maksymilianowi Marii Kolbe, aktualnie spacerujący deptakiem nad zalewem mogą zapoznać się z życiorysem marszałka Józefa Piłsudskiego. Od soboty wspólnie z PIK ruszamy z nowym cyklem koncertów, spotkań historycznych i wystaw. Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny, nie czerpiemy z nich żadnego zysku. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa sąsiadów, mieszkańców Radomia i regionu – mówi w rozmowie z twojradom.pl Filip Chrzanowski, wlaściciel posesji i współorganizator projektu.

Już 13 maja, w ramach „Ogrodu z historią”, o godzinie 18:00 zagra The Flying Jazz Band. Kolejne muzyczne spotkania odbędą się 10 czerwca („Portret kobiety”), 30 lipca („W hołdzie Powstańcom Warszawskim – Kanon Pieśni Narodowych”) oraz 19 sierpnia („Hej Sokoły!” – finał festiwalu „Ikony Wolności”).

Spotkania historyczne będą organizowane przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu. Gośćmi specjalnymi podczas będą także dr Rafał Zgorzelski oraz Rafał Obarzanek, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.