Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Osiedle Planty ma 100 lat. Wystawa cieszy się dużą popularnością [+FOTO]

Radomskie osiedle Planty ma już 100 lat. Fot. Michał Bożek

Radomskie osiedle Planty ma już 100 lat. Przygotowana z tej okazji wystawa cieszy się olbrzymią popularnością wśród mieszkańców. Zobaczcie zdjęcia.

Osiedle Planty ma 100 lat. Obchody jubileuszu rozpoczęło otwarcie plenerowej wystawy, którą można oglądać w głównej alei parku na Plantach, na wysokości ulicy Osterwy. Została ona przygotowana z inicjatywy radnych Dawida Ruszczyka i Wioletty Kotkowskiej przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Prezentowanych zostało około 100 fotografii, pocztówek i dokumentów pokazujących jak powstało i jak w kolejnych latach zmieniało się osiedle Planty.

Przygotowana ekspozycja przypominała, że historia osiedla rozpoczęła się od decyzji o ulokowaniu na terenach dawnego folwarku „Mariackie”, Państwowej Wytwórni Broni. Budowa ruszyła w 1923 roku. Wraz z nią, z myślą o pracownikach rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowe. Z biegiem czasu powstała także towarzysząca infrastruktura, w tym nowe ulice, łaźnia, przychodnia, park, szkoła, przedszkole, żłobek, kasyno pracownicze z salą kinowo-teatralną oraz stadion.

Zainteresowani historią tej części Radomia mogli wziąć udział w zaplanowanym na niedzielę, 28 maja, spacerze po osiedlu Planty z kierownikiem Działu Historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Krzysztofem Skarżyckim. Zbiórka odbyła się o godz. 14.00 u zbiegu ulic Poniatowskiego i Broni. Tego samego dnia Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zapraszało na wykład dr Adam Duszyka pt. „100-lecie radomskiego osiedla Planty”.

Źródło: UM Radom / Fot. Michał Bożek