Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice

Otwarcie wystawy „Wędrówki Doliną Biebrzy”

„Wędrówki Doliną Biebrzy” to wystawa akwareli autorstwa ukraińskiej malarki Olena Rublova, która spędziła kilka miesięcy w Biebrzańskim Parku Narodowym, zatrzymując piękno krajobrazów oraz zwierząt w postaci pięknych akwareli pełnych eterycznych świateł i kolorów.

Olena Rublova to ukraińska akwarelistka. Urodziła się w 1987 roku w Gorłówce w obwodzie donieckim, terytorium okupowanym przez separatystów i wojska rosyjskie od roku 2014. Tam w latach 2008-2010 studiowała sztukę w prywatnej pracowni Igora Tyunina. W 2010 roku wyjechała do Kijowa, gdzie mieszkała przez 12 lat i kontynuowała twórczą edukację. Brała udział w wielu projektach i wystawach artystycznych, międzynarodowych festiwalach i plenerach, prowadziła także pracownię plastyczną dla dzieci i młodzieży.

Po pełnej inwazji Rosji na terytorium Ukrainy Olena wraz z synem została zmuszona do opuszczenia ojczyzny i czasowego osiedlenia się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Tutaj przez siedem miesięcy stworzyła wiele nowych prac. Obecnie cała rodzina artystki mieszka w Chmielnickim w zachodniej części Ukrainy.

Zainteresowania twórcze Rublovej idą w wielu kierunkach, zarówno realistycznym (ilustracje botaniczne i animalistyczne), poprzez ekspresyjne pejzaże i sceny przemysłowe, aż do prac dotyczących ukraińskiej kultury, jej symboli, tożsamości i punktów zwrotnych w historii (kreacje realistyczne i tzw. kwadratowe czy pikselizowane).

„Wędrówki Doliną Biebrzy” to wystawa akwareli autorstwa ukraińskiej malarki Elena Rublova, która spędziła kilka miesięcy w Biebrzańskim Parku Narodowym, zatrzymując piękno krajobrazów oraz zwierząt w postaci pięknych akwareli pełnych eterycznych świateł i kolorów. Gratulacje dla kuratora Marka Słupka, podziękowania za przybycie Pani Olenie, Wam nasi kochani odwiedzający, oraz zacnym gościom z Departamentu Ochrony Przyrody Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Lasów Państwowych i Ligi Ochrony Przyrody. Wystawę możecie podziwiać na sali wystaw czasowych Działu Przyrody, gdzie znajdują się również dioramy Polskich Parków Narodowych, czyli przedstawienia ich fauny i flory – czytamy na stronie internetowej Muzeum Jacka Malczewskiego.

Wystawę można podziwiać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego na sali wystaw czasowych Działu Przyrody, gdzie znajdują się również dioramy Polskich Parków Narodowych, czyli przedstawienia ich fauny i flory.

Źródło: Muzeum im. Jacka Malczewskiego