O tym się mówi Radom i okolice

Otwarto Powiatowe Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w Krzyżanowicach

W czwartek 5 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie Powiatowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Krzyżanowicach, którego zadaniem jest wsparcie dla dorosłych osób niepełnosprawnych. W wydarzeniu brała udział między innymi Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Powiatowe Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w Krzyżanowicach jest nowym budynkiem na mapie powiatu. Został on zaprojektowany i zbudowany zgodnie z potrzebami osób niepełnosprawnych, które będą z niej korzystały. Do dyspozycji uczestników i personelu oddano  powierzchnię 727 metrów kwadratowych, 32 pomieszczenia w części dziennej, między innymi pracownie i sale terapeutyczne, sala ćwiczeń, pokój dzienny z jadalnią, podręczna kuchnia, sanitariaty, gabinety pracowników. W części mieszkalnej Centrum znajduje się 8 jednoosobowych pokoi, każdy z łazienką przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne jest przygotowane na przyjęcie na 23 osoby niepełnosprawne, które będą przybywały całodobowo. Z czego 15 osób w formie pobytu dziennego w wymiarze 8 godzin przez 5 dni w tygodniu oraz 8 osób całodobowo zamieszkuje placówkę przez 7 dni w tygodniu przez kilka tygodni. Rocznie z takiego wsparcia będzie mogło skorzystać około 100 osób.

W uroczystości otwarcia Powiatowe Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Krzyżanowicach brała udział Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. W uroczystym otwarciu nowej placówki uczestniczyli również między innymi posłowie na Sejm RP: Anna Kwiecień, Marek Suski, Andrzej Kosztowniak, Agnieszka Górska oraz europoseł Zbigniew Kuźmiuk i wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. Władze samorządowe reprezentowali  przewodniczący Rady Powiatu Radomskiego Krzysztof Murawski wraz z wiceprzewodniczącym Zdzisławem Mroczkowskim i radnymi powiatu: Małgorzatą Klocek i Markiem Jaroszem. Samorząd Iłży reprezentowała z kolei przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Okruta. W uroczystości wzięli też udział ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej i Tadeusz Misiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule.

– Trzy lata temu, zanim Zarząd Powiatu podjął decyzję o budowie PCOM-u, przeprowadziliśmy ankietę wśród mieszkańców powiatu. Wyniki tej ankiety jasno pokazały, że jest ogromna potrzeba utworzenia takiej placówki, ponieważ ponad 250 osób jest zainteresowanych korzystaniem z jej usług – starosta radomski Waldemar Trelka.

Jak powiedział kierownik Powiatowego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego Sylwester Gałek, celem wsparcia kierowanego do uczestników Centrum będzie głównie podniesienie ich kompetencji społecznych oraz rozwijanie umiejętności potrzebnych do samodzielnego życia. Istotnym elementem wsparcia będzie również wykształcenie w uczestnikach umiejętności pozwalających im na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania oraz dbania o swój stan zdrowia, higienę, a także ogólną sprawność.

Na program zajęć, prowadzonych przez placówkę złożą się między innymi treningi funkcjonowania w życiu codziennym, treningi umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów; treningi umiejętności spędzania wolnego czasu; zajęcia dające mieszkańcom placówki możliwość rozwijania zainteresowań i umiejętności, które mogliby wykorzystać w codziennym życiu, ale także poradnictwo psychologiczne, czy zajęcia i zabiegi poprawiające ogólną sprawność, w szczególności fizyczno-ruchową i manualną, w  parciu o bazę rehabilitacyjną placówki. Centrum zapewnia uczestnikom bezpłatne wyżywienie, a osobom przebywającym w systemie  dziennym, także bezpłatny codzienny transport z miejsca zamieszkania do Centrum oraz z Centrum do miejsca zamieszkania.

Utworzenie i funkcjonowanie tej Jednostki w okresie pierwszych 5 lat działalności jest współfinansowane z Funduszu Solidarnościowego w ramach Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo – mieszkalne”. Całkowity koszt zadania inwestycyjnego wynosi 4 400 000,00 zł, w tym: 3 000 000,00 zł środki otrzymane przez Powiat z Funduszu Solidarnościowego i 1 400 000,00 zł wkład własny Powiatu Radomskiego. Roczne koszty funkcjonowania placówki będą w około 51% pokrywane ze środków Funduszu Solidarnościowego, a w 49% ze środków Powiatu Radomskiego. Jak podkreślają władze samorządu radomskiego obecni uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów pobytu w placówce.

Źródło informacji: