Radom i okolice Religia Wiadomości

Parafia z Jedlni najlepsza w konkursie „Aktywna Parafia”

Parafia św. Mikołaja w Jedlni zajęła I miejsce w czwartej edycji ogólnopolskiego Konkursu „Aktywna Parafia”. Finał odbył się w sobotę 15 czerwca w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego w Warszawie na Bielanach. Organizatorem konkursu była Katolicka Agencja Informacyjna we współpracy z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej i Caritas Polska.

Celem konkursu jest wyłonienie wspólnot, które w sposób najbardziej aktywny podejmują inicjatywy ewangelizacyjne, społeczne, duszpasterskie, charytatywne czy sportowe.

W finale wzięło udział 10 wspólnot parafialnych z różnych części Polski. Parafie uczestniczące w finałowych rozgrywkach konkursu zaprezentowały swoje lokalne zwyczaje, stroje, piesni i specjały kulinarne. Następnie zmierzyły się w zawodach sprawnościowych.

Parafia św. Mikołaja w Jedlni otrzymała najwięcej punktów w każdym z etapów: podczas eliminacji do finału, prezentacji wspólnoty oraz zawodów sportowych.

Członkowie zwycięskiej wspólnoty parafialnej zaprezentowali wyśmienite lokalne kulinaria, kolorowe stroje ludowe, działania takich grup jak Stowarzyszenie Jedlnia czy klub sportowy GKS Królewscy Jedlnia. Przedstawili również publikacje historyczne, dotyczące parafii.

Wielki aplauz wywołali już samym wejściem na salę, które było huczne, a to za sprawą dziecięcej Orkiestry Dętej Boni Angeli oraz występem Zespołu Ludowego „Królewskie Źródła”. Obie te grupy ubogacają religijne i społeczne uroczystości odbywające się w parafii.

Proboszcz parafii, ks. Janusz Smerda wyraził radość i dumę ze swoich parafian. Podziękował wszystkim parafiom, z którymi się spotkali w finale, swoim parafianom i Panu Bogu. Jak powiedział KAI, wszystko dla niego było wielką niespodzianką:

– Po pierwsze zaskoczyło mnie to, że nasze Stowarzyszenie Jedlnia zgłosiło parafię. Wszystko pięknie przygotowali. Widziałem konkurencję, nie spodziewałem się, że wygramy. Nagrodą było już widzieć to ogromne zaangażowanie parafian, których mam naprawdę wspaniałych.

ks. Janusz Smerda

Zwycięska parafia w nagrodę otrzymała Dyplom oraz bony zakupowe na łączna kwotę 3 tys. zł. na sprzęt sportowy oraz kosiarki do trawy marki Honda.

Drugie miejsce w konkursie zajęła parafia pw. NMP Królowej Rodzin w Białymstoku, która w nagrodę otrzymała dyplom i bony zakupowe na kwotę 2 tys. zł. na sprzęt sportowy.

Trzecie miejsce zajęła parafia pw. św. Małgorzaty w Gostyniu. Wspólnota otrzymała dyplom i nagrodę w postaci 1 tys. zł w bonach zakupowych na sprzęt sportowy.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki wręczył również nagrodę specjalną dla parafii najbardziej zaangażowanej w działania charytatywne. Nagrodę otrzymała parafia pw. NMP Królowej Rodzin w Białymstoku.

Pozostali finaliści otrzymali dyplomy uczestnictwa w decydującej części konkursu Aktywna Parafia 2024.

Zwycięskie parafie zostały również w nagrodę zaprezentowane na stronie internetowej ekai.pl i w mediach publicznych. Mogą też korzystać z usług sponsorowanych przez Fundację Polska Bezgotówkowa.

Organizatorem konkursu była Katolicka Agencja Informacyjna we współpracy z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej i Caritas Polska.

Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski i jej Sekretarza Generalnego bpa Artura G. Mizińskiego.

Źródło i foto: ekai.pl