Kronika kryminalna Radom i okolice Społeczeństwo

Policjanci zatrzymali cztery osoby związane z oszustwami „na wnuczka” i „na policjanta”

Policja

Policjanci zatrzymali cztery osoby związane z oszustwami „na wnuczka” i „na policjanta”. Zatrzymani będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz za oszustwo.

Oszuści, którzy podszywają się między innymi pod policjantów, prokuratorów czy pracowników banków, nadal są aktywni.

– Cały czas odnotowujemy takie przestępstwa bądź ich próby. Sprawcy najczęściej dzwoniąc przedstawiają osobie po drugiej stronie słuchawki historię, w której bliska im osoba znalazła się w kryzysowej sytuacji lub o konieczności pomocy Policji w akcji przeciwko przestępcom. Niestety, pomimo wielu apeli i informacji ze strony służb, nadal zdarzają się sytuacje, gdzie dochodzi do przekazania pieniędzy. Przestępcy żerują głównie na łatwowierności osób starszych. Działając na ich emocjach, nakłaniają do przekazania gotówki

informują policjanci.

Do jednego z ostatnich takich zdarzeń doszło na początku lutego. Do seniora z trenu powiatu sierpeckiego zadzwoniła nieznana kobieta, która twierdziła, że jest policjantką, a córka mężczyzny miała wypadek i potrzeba 80 tys. zł, by „wykupić” ją od odpowiedzialności karnej.

Mężczyzna jednak nie dał się nabrać oszustowi i powiadomił Policję. Policjanci z Sierpca zastawili na oszustów pułapkę. Na gorącym uczynku zostali zatrzymani dwaj mężczyźni w wieku 30 i 46 lat.

Kilka dni później policjanci zatrzymali dwie kobiety w wieku 24 i 27 lat. Cała zatrzymana czwórka pochodzi w województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. 

Analizując całą sprawę policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, w toku wykonanych dalszych czynności procesowych, oprócz oszustwa z terenu  powiatu sierpeckiego ustalili, że zatrzymani brali także udział w przestępstwie na terenie powiatu płockiego oraz dwóch na terenie Niemiec. Przestępcy działali od ubiegłego roku.

Zatrzymani będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz za oszustwo. Za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Na wniosek śledczych sierpecki sąd zastosował wobec podejrzanych kobiet środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, a mężczyzn na okres 2 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy, dlatego niewykluczone są kolejne zatrzymania. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy KWP zs. w Radomiu.

Źródło: Policja Mazowiecka