O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Polscy piloci zakończyli szkolenie na FA 50. W sierpniu pojawią się na Air Show

Pierwsi polscy piloci zakończyli szkolenia na samolotach FA 50. Już w sierpniu tego roku pojawią się na Międzynarodowych Pokazach Lotniczych Air Show.

Pierwsi polscy piloci zakończyli szkolenia na samolotach FA 50. Już w sierpniu tego roku pojawią się na Międzynarodowych Pokazach Lotniczych Air Show.

Pierwsi polscy piloci zakończyli szkolenie w Korei obejmujące m.in. zastosowanie bojowe, loty w formacji oraz walki powietrzne i przechwycenia na maszynach FA 50. Już wkrótce wracają do Polski by przyjąć samoloty FA-50GF i w sierpniu zaprezentować możliwości tych maszyn na AIR SHOW 2023.

FA-50 Fighting Eagle to południowokoreański lekki dwuosobowy samolot bojowy wyposażony w zaawansowane systemy zobrazowania i sterowania, a także nowoczesną awionikę i radar kierowania ogniem. Uzbrojenie stanowi 20 mm działko oraz szeroki zakres podwieszanego uzbrojenia lotniczego, obejmujący pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, pociski rakietowe powietrze-ziemia AGM-65 Maverick, a także kilka typów bomb lotniczych różnego typu. Napęd stanowi silnik turbowentylatorowy z dopalaczem o ciągu 17,7 tysięcy funtów (79 kN). Prędkość maksymalna wynosi 1,5 Macha (1837,5 km/h). Zasięg operacyjny samolotu wynosi 1800 km, a jego pułap maksymalny 14,6 km. Masa własna samolotu wynosi 6,47 t, przy maksymalnej masie startowej 12,3 tony, co pozwala na przenoszenie uzbrojenia o masie do 4,5 tony.

Air Show Radom 2023

Hasło przewodniczące temu wydarzeniu to „Niezwyciężeni w przestworzach”. Nawiązuje ono do historii bohaterskiego przelotu kapitana pil. Stanisław Skarżyńskiego w 1933 roku, ale również do dzisiejszych polskich żołnierzy i lotników służących w Siłach Zbrojnych. Wydarzenie odbędzie się 26 i 27 sierpnia 2023 roku.

Podczas pokazów lotniczych AIR SHOW 2023 zobaczymy samoloty i śmigłowce pozostające na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych, samoloty szkolenia zaawansowanego M-346 z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, śmigłowce i transportowce C-130 i C-295M W AIR SHOW, atrakcją dla widzów będzie również najnowszy nabytek Sił Powietrznych – samolot FA-50 z biało-czerwoną szachownicą.

Ponadto swoje umiejętności zaprezentują: Zespół Orlik z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, myśliwce F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Wystąpią najlepsi polscy lotnicy oraz wiele ekip z wojsk sojuszniczych.

Na radomskim niebie zobaczymy również „Latające ciężarówki” naszych Sił Powietrznych i litewski C-27J Spartan.

W sobotę 27 maja ruszyła od dawna wyczekiwana sprzedaż biletów na Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW 2023.

Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show

Więcej informacji o Air Show Radom 2023 możecie znaleźć na naszym portalu.

Impreza zostanie podzielona na część statyczną i dynamiczną. Dla miłośników militariów przygotowana zostanie wystawa statyczna obejmująca sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP a także sprzęt, którym dysponuje szkolnictwo wojskowe.