Uncategorized

Polski sprzęt wojskowy używany w warunkach bojowych przez ukraińskie wojsko

Do internetu trafiły nowe zdjęcia ukazujące polskie czołgi T-72M1R oraz wyrzutnie BM-21 Grad, używane przez wojsko ukraińskie podczas działań bojowych. Warszawa przekazała Kijowowi pomoc militarną o wartości co najmniej ok. 2mld dolarów.

 

W internecie zostały opublikowane nowe zdjęcia oraz filmy, w których żołnierze ukraińscy korzystają z polskich czołgów T-72M1R i wieloprowadnicowy system rakietowy BM-21 Grad. O obecności polskich czołgów w pobliżu miasta Bachmut poinformował portal Ukraine Weapons Tracker:

Natomiast o obecności wyrzutni BM-21 Grad poinformował ukraiński portal Militarnyj. Portal zwraca uwagę na charakterystyczny kamuflaż systemu. To pierwszy raz kiedy „Grad” został zauważony podczas działań frontowych na Ukrainie.

W czerwcu 2022 r. Andrzej Duda poinformował, że Polska przekazała pomoc militarna, która wyniosła już co najmniej 1,7 mld dolarów. Prezydent Polski stwierdził, że oczekuje uzupełnienia braków, które powstały na skutek przekazania broni sąsiadom za wschodnią granicą. Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Szustkiewicz w wywiadzie przyznał, że istnieje pilna potrzeba dozbrojenia Wojska Polskiego.  W 2023 r., na potrzeby podniesienia polskiej obronności rząd przeznaczy 3% PKB. MON ma wykorzystać 97,4 mld złotych przeznaczonych na ten cel z budżetu państwa oraz 40 mld złotych z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Fundusz stanowią obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, na wniosek ministra obrony narodowej.

Ukraina otrzymała od Polski między innymi:

  • ponad 230 czołgów T-72M, T-72M1R
  • 232 czołgi PT-91 „Twardy”,
  • 40 BWP-1
  • ponad 20 haubic kalibru 122mm 2S1 Goździk SPGs
  • 18 haubic 155mm AHS Krab SPGs,
  • ponad 20 wyrzutni wieloprowadnicowych 122mm BM-21 Grad
  • bezzałogowe statki powietrzne  WB Electronics FlyEye
  • 100 rakiet kierowanych powietrze-powietrze R-73

Ponadto Ukraina w czerwcu w Hucie Stalowa Wola zamówiła 50 huabic Krab. Pierwsza partia 8 sztuk jest już na wschodzie.

Źródło informacji: Kresy.pl