• Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

  Ponad 14,5 mln na utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach

  Ponad 14,5 mln na utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach. Wręczono promesy.

  W czwartek, 5 października 2023 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu wręczano promesy na tworzenie Branżowych Centrów Umiejętności w całym województwie mazowieckim. Ponad 14,5 miliona złotych otrzymała placówka – CKZiU Pionki Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Pionkach.

  W uroczystym wręczeniu promes brali udział parlamentarzyści, posłowie Marek Suski, Agnieszka Górska, a także wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. Utworzenie sieci Branżowych Centrów Umiejętności, ośrodków uzupełniających ofertę kształcenia zawodowego, to najważniejsze punkty podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudy nowelizacji Prawa oświatowego.

  Jej celem jest wsparcie i dostosowanie potrzeb rynku pracy do systemu kształcenia zawodowego. Pieniądze na utworzenie BCU przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

  – Przez wiele lat była taka tendencja, że młodzież szła do liceów, kształciła się ogólnie, ale w wielu firmach brakowało fachowców. Dziś ta tendencja się zmienia. Młodzież coraz chętniej wraca do zawodów, będziemy mieli coraz więcej dekarzy, murarzy, czy specjalistów, którzy wkrótce będą mogli podjąć pracę na naszym lotnisku

  podkreślił poseł Marek Suski.

  Czeki wręczał również Sławomir Adamiec dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki. Mówił on o o tym że tworzenie BCU jest nowością w systemie oświaty, wykraczającą poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego. Placówki będą miały charakter przekrojowy i uzupełnią istniejącą ofertę kształcenia zawodowego na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego i szkolnictwa wyższego. Centra mają łączyć działania szkół, uczelni i pracodawców.

  Branżowe Centrum Umiejętności powstaje również w Pionkach, gdzie kształcić się będą ślusarze, mechanicy i specjaliści od obróbki skrawaniem. Przy przekazaniu czeku była zatem obecna Magdalena Wiśniewska, dyrektor pionkowskiej placówki.

  Źródło: Powiat Radomski