Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo

Porodówka w iłżeckim szpitalu zostanie zamknięta?

Porodówka w iłżeckim szpitalu zostanie zamknięta? Powodem ma być coraz mniejsza liczba porodów.

Oddział ginekologiczno-położniczy w szpitalu w Iłży był często wybieranym miejscem przez przyszłe mamy z naszego regionu, ze względu na niewielki rozmiar, wysoką jakość personelu oraz kameralne warunki. Teraz ma zostać zamknięty z powodu malejącej liczby porodów i wynikającej z tego „nieopłacalności” prowadzenia oddziału.

W ostatnim czasie Samorząd Gminy Iłża wystosowała apel w sprawie tej decyzji.

Starosta Radomski tłumaczy, że decyzja wynika z nierentowności oddziału.

– Niestety – od wielu lat nie ma rejonizacji i panie najczęściej rodzą tam, gdzie pracuje lekarz prowadzący ciążę, a z reguły są to szpitale w większych miastach. Właśnie z powodu coraz mniejszej liczby porodów od kilku lat narastały problemy finansowe oddziału. „Opłacalność” porodówki to powyżej 400 porodów rocznie

przekazał Waldemar Trelka, starosta radomski.

Oto jak prezentowały się dane o porodach w szpitalu w Iłży w ostatnich 5 latach:

  • 2019 – 290
  • 2020 – 374 (to dlatego, że w trakcie pandemii była to jedyna porodówka w okolicy)
  • 2021 – 191
  • 2022 – 149
  • 2023 – 121
  • 2024 – jak dotąd 41.

Dla porównania porody w innych szpitalach w 2023 roku:

  • Ostrowiec Świętokrzyski – 356
  • Radom RSS – 486
  • Radom Józefów – 1352
  • Starachowice – 511

Włodarzom regionu radomskiego zależy na utrzymaniu oddziału, jednakże niestety ani starostwa, ani szpitala nie stać na jego dalsze funkcjonowanie. Dodatkowo, oddział wymaga remontu.

– Bardzo zależy nam na tym, aby oddział nadal istniał, ale niestety – ani starostwa, ani tym bardziej szpitala nie stać na pokrywanie coraz większych strat, tym bardziej, że starostwo nie może finansować bieżącej działalności szpitala. Dodatkowym wyzwaniem jest konieczność wykonania remontu oddziału i dostosowania go do nowych standardów. Szacunkowy koszt remontu to kwota około 16 mln złotych. Jak dotąd brak programów rządowych czy unijnych, do których moglibyśmy aplikować. Uruchamiane właśnie nabory z KPO dla szpitali powiatowych dotyczą seniorów (geriatria i opieka długoterminowa)

poinformował Waldemar Trelka, starosta powiatu radomskiego.

Starosta podkreślił, że zamknięcie oddziału nie powinno prowadzić do kolejnych likwidacji, argumentując, że inne oddziały nie generują tak wysokich strat. Brak reakcji na ten problem może jednak skutkować dalszym zadłużaniem całej placówki.

Dyrekcja szpitala zaproponowała likwidację porodówki, zachowując jednocześnie poradnię ginekologiczną oraz oddział ginekologii, gdzie liczba zabiegów operacyjnych znacząco wzrosła (2020 – 58, 2023 – 189, I kw. 2024 – 74).

– Aby utrzymać poradnię i oddział, konieczne są dalsze negocjacje z NFZ dotyczące zmiany kontraktu

dodał starosta.

Istnieje szansa na ratunek dla oddziału. Decyzja należy do samorządowców

Waldemar Trelka, starosta, spotkał się w poniedziałek, 10 czerwca w Iłży z dyrekcją szpitala oraz członkami Rady Społecznej, a także z radnymi i przedstawicielami samorządów z gmin Iłża, Wierzbica i Kazanów. Przedstawił im znacznie więcej szczegółowych danych dotyczących sytuacji oddziału i całego szpitala, aby wszyscy zainteresowani mogli lepiej zrozumieć kwestię problemu.

– Zaproponowałem burmistrzowi Markowi Łuszczkowi dwa rozwiązania, które mogłyby zapobiec zamknięciu Oddziału Ginekologiczno-Położniczego: gmina Iłża mogłaby pokryć 50% strat generowanych przez ten oddział, dwa, samorząd mógłby przekazać szpitalowi Gminny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, co poprawiłoby wyniki finansowe całej placówki. Świadkami tego byli m.in. obecni tam radni, Marek Jarosz i Agnieszka Jaworska. Nie było radnego Tomasza Skiby. Propozycje te pozostały jak dotąd bez żadnej odpowiedzi. Nie jest więc tak, że oto starosta wstał rano i postanowił tym razem zniszczyć oddział szpitala w Iłży – bo tak jest to przedstawiane przez „obrońców” szpitala. Ciąg dalszy na pewno nastąpi…

przekazał Waldemar Trelka.

Co ciekawe, w miejscu obecnego oddziału miałby docelowo powstać oddział intensywnej opieki medycznej.

Źródło: Facebook Waldemar Trelka – starosta radomski / radom.wyborcza.pl / mojelipsko.pl