O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Poświęcono nową nekropolię w Końskich

Nowy cmentarz komunalny powstaje obok nekropolii przy parafii św. Anny. Poświęcił go proboszcz koneckiej kolegiaty ks. dziekan Jacek Wieczorek.

Cmentarz komunalny w Końskich powstał z powodu braku miejsc na pochówki na starym cmentarzu parafialnym. Administratorem nowej nekropoli jest samorząd gminy Końskie, który wydał na ten cel 2.3 mln zł.

Jak poinformował w rozmowie z Radiem Plus burmistrz gminy Krzysztof Obratański, jest to inwestycja na długie lata do przodu:

-W programie funkcjonalnym zakłada zlokalizowanie prawie 1700 grobów oraz kilkuset miejsc do lokowania w kolumbarium urn – mówił burmistrz Krzysztof Obratański

Docelowo na nowym cmentarzu ma się znaleźć miejsce na 8 tys. grobów.

Burmistrz Końskich mówił też o wielu kłopotach, na jakie napotykała ta inwestycja. Były to przerwy ze względu na okres covidowy, wzrost cen materiałów potrzebnych do budowy cmentarza, rezygnacja niektórych wykonawców i dostawców.

W rezultacie cmentarz był gotowy do przyjęcia pochówków zanim na starym cmentarzu zabrakło miejsc na groby.

Gmina Końskie przygotowała cennik dotyczący pochówku. Udostępnienie miejsca na grób zwykły (ziemny), pojedynczy 500 zł, podwójny 800 zł, grób dziecięcy 250 zł, natomiast rodzinny 1500 zł. W przypadku udostępnienia miejsca na grób murowany, kwoty te wynoszą: pojedynczy 1500 zł, podwójny 1800 zł, rodzinny 2500 zł.

 

Źródło i foto: radioplus.com.pl