O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Wyłoniono zwycięzców finału OTK

Wyłoniono zwycięzców finału XXXIV Olimpiady Teologii Katolickiej. Najlepszy był Maciej Hypiak z diecezji przemyskiej, który na 68 punktów zdobył ich 61. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe. Za tegoroczną edycję odpowiadał Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej.

Olimpiada Teologii Katolickiej jest jedną z największych olimpiad przedmiotowych w Polsce. Jej organizatorem jest Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej we współpracy z Komisją Wychowania Katolickiego KEP.

Finał tegorocznej 34. edycji odbywał się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. W finale brało udział 121 osób. Wraz z nimi przyjechało 80 opiekunów.

Uczestnicy przebywali w Radomiu od 4-6 kwietnia. Drugiego dnia, po zakończeniu I etapu finału, zwiedzili w naszym mieście kilka ważnych obiektów: Muzeum Wsi Radomskiej, kościół bernardynów, Muzeum Historii Radomia i kościół św. Jana Chrzciciela.

Do etapu ustnego zakwalifikowało się dziesięciu finalistów: Natalia Asiukiewicz z diecezji elbląskiej, Łucja Bojnowska z diecezji świdnickiej, Maciej Hypiak z diecezji przemyskiej, Bartosz Idźkowski z diecezji kaliskiej, Jakub Kotula z archidiecezji katowickiej, Szymon Kozon z diecezji łomżyńskiej, Zofia Kurowska z diecezji warszawsko-praskiej, Piotr Matejuk z diecezji świdnickiej, Amelia Orszulak z diecezji bielsko-żywieckiej i Jakub Sudoł z diecezji tarnowskiej. Spośród tych osób wyłoniono laureatów trzech pierwszych miejsc.  

Pierwsze miejsce zdobył Maciej Hypiak, który uzyskał 61 punktów z 68 możliwych. Drugie miejsce zajęła Zofia Kurowska, a trzecie Łucja Bojnowska.

Gala finałowa i wręczenie nagród odbyły się w auli św. Jana Pawła II. Wśród uczestników obecni byli: bp Piotr Turzyński, ks. prof. Piotr Tomasik, przewodniczący Komitetu Głównego OTK, Kacper Lawera, dyrektor Departamentu Komunikacji MEN, dr hab. prof. UKSW Aneta Rayzacher-Majewska, ks. dr Marek Adamczyk, rektor WSD w Radomiu, ks. dr Jarosław Zieliński, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej, i ks. Mariusz Chamerski, wicedyrektor wydziału katechetycznego.

Laureaci dziesięciu pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne od 500 zł do 4 tys. zł. Natomiast zwycięzcom trzech pierwszych miejsc wręczono dodatkowe nagrody: vouchery na wycieczkę do dowolnego miejsca na świecie a także stypendia naukowe przyznane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Nagrody wręczał bp Piotr Turzyński, krajowy duszpasterz nauczycieli i wychowawców, który wyraził radość, że są młodzi ludzie, którzy kochają teologię.

– Cieszę się, że kochacie teologię. Ojcowie Kościoła mówili, że szczytem wiedzy jest znajomość Boga, a więc wy dotykacie tego szczytu wiedzy. Życzę, żebyście z tej teologii czerpali też dla siebie, czerpali inspiracje, nadzieje. Wszyscy jesteście zwycięzcami, bo dotknięcie tego, co jest Bożego w myśli ludzkiej, to jest wielka sprawa. Dziękuję organizatorom, ale też tym wszystkim, którzy pracują z młodzieżą i próbują zafascynować młodych teologią – mówił bp Piotr.

Odczytano również list minister edukacji Barbary Nowackiej skierowany do organizatorów i uczestników olimpiady.

Kolejna Olimpiada Teologii Katolickiej odbędzie się w Sandomierzu w dniach 27-29 marca 2025 roku.

Źródła: radom.gosc.pl / ekai.pl

Foto: radom.gosc.pl