Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Powraca pociąg „Słoneczny”. Niestety, ponownie nie wystartuje on z Radomia

Wakacje coraz bliżej, a wraz z nimi powraca pociąg „Słoneczny”. Niestety, ponownie nie wystartuje on z Radomia.

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim kolejna edycja dobrze znanego wakacyjnego połączenia województwa mazowieckiego z Pomorzem – pociągu „Słoneczny”. Od momentu uruchomienia w 2005 r. cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku wyruszy na szlak już 22 czerwca w relacji Warszawa – Ustka – Warszawa. Niestety, po raz kolejny nie wystartuje on z Radomia.

„Słoneczny” ponownie będzie kursował przez 7 dni w tygodniu na trasie Warszawa – Gdynia Główna – Ustka – Warszawa. Pierwszych pasażerów zabierze w podróż już 22 czerwca, a ostatni kurs odbędzie 1 września. Start „Słonecznego” ze stacji Warszawa Zachodnia zaplanowany jest na godz. 06:40. Do Gdyni Głównej dotrze o godz. 10:21, a do Ustki na godz. 12:22. W podróż powrotną wyruszy o godz. 14:03 i zakończy bieg na stacji Warszawa Zachodnia o 19:42.

Przypominamy w tym miejscu tekst opublikowany na naszym portalu rok temu.

Biorąc pod uwagę pierwszy kurs pociągu „Słoneczny” w sobotę, 22 czerwca, najlepszym wyborem będzie skorzystanie z połączenia, które odjeżdża ze stacji Radom Główny o 4:14 i przyjeżdża do Warszawy Zachodniej o 5:58. Podróż ta trwa 1 godzinę i 44 minuty, co zapewnia wystarczający zapas czasu na przesiadkę przed odjazdem „Słonecznego” o 6:40.

Radom miastem drugiej kategorii

Sytuacja z pociągiem „Słonecznym” jest tylko jednym z licznych przykładów pokazujących marginalną pozycję Radomia w województwie mazowieckim. Pomimo licznych zapewnień o korzyściach dla całego regionu, wynikających z przynależności do najbogatszego województwa, decydenci nie są w stanie zdecydować się nawet na taki mały gest, jakim byłaby zmiana stacji początkowej pociągu, który powinien służyć możliwie największej liczbie mieszkańców województwa mazowieckiego. Pozostaje mieć nadzieję, że w kolejnych latach tego typu błędy przestaną być powielane, albo że doczekamy się nowego podziału administracyjnego kraju.

Źródło: Koleje Mazowieckie / Rozkład jazdy koleo.pl