O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Powstał nowy projekt Dzieła Biblijnego

Powstał nowy projekt Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej. Jest on przeprowadzany w ramach programu duszpasterskiego, jaki zaproponowała Konferencja Episkopatu Polski.

Projekt jest długotrwały, nosi nazwę „Ewangelia czytana z życia świętych”. Jak tłumaczy w rozmowie z radomskim Gościem Niedzielnym pomysłodawca projektu ks. dr hab. Jacek Kucharski – moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Diecezji Radomskiej, celem projektu jest poznawanie świętych i błogosławionych Kościoła wszystkich wieków na pielgrzymim szlaku, prowadzącym przez miejsca związane z historią ich życia.

Pierwsza taka pielgrzymka miała miejsce 1 września i trwała do 9 września. Uczestniczyli w niej słuchacze Szkoły Biblijnej dla Dorosłych im. św. Hieronima w Radomiu wraz z jej rektorem ks. dr hab. Jackiem Kucharskim a także grupa biblijna z Kowali ze swoim proboszczem ks. Piotrem Borciuchem. Odbywała się ona po śladach świętych we Włoszech.

Pielgrzymi najpierw odwiedzili Wenecję i tam kroczyli śladami św. Marka. Następnie zawitali do Padwy, poznając historię św. Antoniego i św. Łukasza Ewangelisty. Byli w Asyżu, który jest związany ze św. Franciszkiem i św. Klarą, ale także z bł. Carlo Acutisem, którego sarkofag znajduje się w kościele Matki Bożej Większej w Asyżu. Odwiedzili Nursję, gdzie żyli św. Benedykt i św. Scholastyka. Podążali śladami życia św. Rity z Cascii, pochodzącej z Roccaporena. Nawiedzili sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Nettuno, w którym znajduje się sarkofag św. Marii Goretti. Byli także w Rzymie, w bazylice św. Piotra, przy grobie św. Jana Pawła II. W Wiecznym Mieście poznawali też historię prześladowań pierwszych chrześcijan. Na koniec zawitali do Bolseny, gdzie żyła męczennica św. Krystyna. W kościele pod jej wezwaniem, w 1263 r. miał miejsce cud eucharystyczny. Uczestnicy pielgrzymki nawiedzili także Katakumby św. Krystyny, gdzie chowano ludzi między końcem III w., a latami 20. V wieku po Chrystusie.

Źródło i foto: radom.gosc.pl