O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Poznaliśmy laureatów konkursu Społecznik Roku 2022

Społecznik Roku 2022, to była wyjątkowa gala, z fantastycznymi bohaterami w tle. Powiat Radomski po raz pierwszy zorganizował konkurs, gdzie wyróżniono osoby i organizacje, które angażowały się w życie społeczne. Konkurs skierowany był do osób, które walczą skutecznie z problemami społecznymi lub im zapobiegają, podejmując inicjatywy, realizując działania, akcje i przedsięwzięcia społeczne na terenie Powiatu Radomskiego.

Do konkursu wpłynęło 69 zgłoszeń z 13 gmin całego powiatu radomskiego. Specjalnie powołana kapituła wybierała w kategoriach indywidualnych – Strażak Roku 2022, Gospodyni/Gospodarz Roku 2022, Działacz Organizacji Pozarządowej 2022. Wybierano również w kategorii grupowej czyli: Ochotnicza Straż Pożarna Roku 2022, Koło Gospodyń Wiejskich Roku 2022, Działacz Organizacji Pozarządowych Roku 2022.

Warto zaznaczyć, że władze Powiatu Radomskiego ufundowały nagrodę finansową w wysokości po 2 tysiące złotych dla laureatów nagród indywidualnych oraz po 5 tysięcy złotych w kategorii grupowej.

Uroczysta gala odbyła się w Dworku Anna w Podgórze, w gminie Gózd.

– To wyraz docenienia i szacunku oraz podziękowanie dla osób, organizacji i stowarzyszeń, które robią tak wiele dobrego dla naszego powiatu. Organizując ten konkurs, chcieliśmy podziękować za wasze bezinteresowne zaangażowanie

mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

KATEGORIA INDYWIDUALNA

W kategorii Strażak Roku 2022 nagrodę odebrała Agata Tkaczyk. Od kilku lat zrzesza najmłodsze pokolenie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych na terenie całego Powiatu Radomskiego. Organizuje cykliczne spotkania z zakresu pomocy przedmedycznej, zajęć sportów pożarniczych oraz ogólnorozwojowych, które mają na celu zachęcić najmłodsze pokolenie do wstąpienia w szeregi służb mundurowych. Poświęca swój prywatny czas na przygotowanie materiałów dydaktycznych, jak również spotkania z przedstawicielami służb.

– Ciężko mi w to uwierzyć. Jestem bardzo szczęśliwa

mówiła mocno wzruszona Agata Tkaczyk z Gozdu.


Nagrodę dla Gospodyni Roku 2022 odebrała Barbara Kalita – Gronek.

Laureatka działa w organizacji Koło Gospodyń Wiejskich ,,Krzyżanowianki”. Jej dokonania, to jarmark Wielkanocny, Bożonarodzeniowy oraz Festiwal Polska od Kuchni, prowadzenie warsztatów kulinarnych, artystycznych dla lokalnej społeczności. Utworzyła również Kapelę ,,Krzyżanowianki” i organizowała zbiórkę elektrośmieci, w ramach programu Ekogospodynie. Pani Barbara prowadzi szkolny klub wolontariatu jak również różnego rodzaju zbiórki. Trudno wymienić jej wszystkie sukcesy.

– Czasem brakuje już doby, nie ma na nic czasu, ale ja uwielbiam pracować z ludźmi i potem jest wielka radość, gdy to procentuje

mówiła pani Basia.

Anna Okrój została laureatem konkursu w kategorii działacz organizacji pozarządowych. Od lata działa na terenie gminy Wolanów. Pełni funkcje prezesa w stowarzyszeniu od 12 lat oraz jest członkiem KGW Babki.pl w Chruślicach. To z jej inicjatywy powstało KGW oraz kilka innych na terenie gminy Wolanów, gdzie wspiera i zachęca kobiety do aktywności społecznej. W wyniku zaangażowania został zrealizowany projekt pn. ,,Utworzenie miejsca rekreacji w m. Chruślice” w wyniku którego zostały zakupione i posadzone krzewy i kwiaty oraz zamontowane ławeczki i pergole. Dzięki jej zaangażowaniu w 2022 roku wieś Chruślice przystąpiła do realizacji innowacyjnego projektu opracowania koncepcji inteligentnej wsi Chruślice.
Dzięki takiemu liderowi jak pani Ania było możliwe wypracowanie kierunków rozwoju społeczności lokalnej w cyklu spotkań i konsultacji z mieszkańcami w tym z młodzieżą o przyszłość ojczyzny, gdzie uważnie wsłuchiwała się w potrzeby wszystkich grup społecznych. To z jej inicjatywy odbyła się zbiórka artykułów szkolnych dla domu Matki i Dziecka w Jasieńcu, czy też karmny dla zwierząt w schronisku.

KATEGORIA GRUPOWA
W kategorii Koła Gospodyń Wiejskich, za rok 2022 kapituła nagrodziła pani “Maliszowianki” z Maliszowa w gminie Kowala. Działają od czterech lat, ale już mocno wpisały się w klimat naszego powiatu. Organizacja Rajdu Rowerowego, Festiwal Ziemniaka podczas Bitwy Regionów, zapamiętali mieszkańcy całej gminie. Panie z Maliszowa prowadziły akcje charytatywne, wspierały ekipę programu “Nasz Nowy Dom”, czy też pomagały proboszczowi w Kowali w zbiórce pieniędzy na odnowienie pomnika Straży Majewskie – założyciela Wsi Maliszów.

Kapituła w kategorii Ochotniczych Straży Pożarnych nagrodziła jednostkę z Jedlni Letnisko. Jest ona zaliczana do najbardziej mobilnych na terenie Powiatu Radomskiego, która wzięła udział w 200 zdarzeniach, co zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Dobre wyszkolenie i wyposażenie pozwala na skuteczne prowadzenie działań ratowniczych. Poza tym trzeba zaznaczyć, że panowie chętnie angażują się w promocję zawodu strażaka na terenie swojej gminy, biorą czynny udział w różnych inicjatywach społecznych w tym: zbiórki sprzętu pożarniczego dla strażaków z Ukrainy, udział w zbiórkach ,, Paczka dla Bohatera” oraz ,, Szlachetna Paczka”. Są zawsze w gotowości jako jednostka operacyjna.

Z kolei w kategorii Organizacja Pozarządowa laureatem zostało Stowarzyszenie Zabiegany Skaryszew. Powstało w roku 2014. Impulsem do jego założenia był ogromny sukces organizowanego w Skaryszewie wielkiego biegu sztafetowego 750 km na 750 rocznicę powstania miasta. Członkowie zachęcają mieszkańców do aktywnego i zdrowego stylu życia. Cyklicznie 2 lub 3 razy w tygodniu organizowane są bezpłatne treningi biegowe dla ludzi w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania prowadzone charytatywnie przez trenera. Ponadto Od kilku lat są organizatorem lokalnym Ogólnopolskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, Mikołajkowego Biegu Przyjaźni w Dzierzkówku Starym, biegu podczas festynu parafialnego Świętego Brata Alberta na Prędocinku a także podczas biegów dzieci podczas Festynu Powitanie Lata nad zalewem Jagodno.


Organizują spotkania podróżnicze, happeningi, akcje sprzątania świata, czy też ,,Cała Polska Czyta Dzieciom”.

– Dla nas ta nagroda to wielkie wyróżnienie i ogromny bodziec do dalszego działania. Zaczęło się od biegania, promowania zdrowego trybu życia, a dziś jako stowarzyszenie robimy wiele innych rzeczy i zachęcamy mieszkańców do aktywności

mówił prezes Zabieganego Skaryszewa.

WYRÓŻNIENIA SZCZEGÓLNE
Powiat Radomski postanowił przyznać jeszcze dwa wyróżnienia poza konkurs, dla osób szczególnych i wyjątkowych. Jedną z nich otrzymała Irena Nalewajko, znana społeczniczka z Pionek. Mocno zaangażowała się również finansowo w powstanie nowego szpitala w Pionkach.

– Niektórzy woleliby za te pieniądze limuzyny, albo nowe domy. Ale ja tłumacze, że auta prędzej czy później trafią na złom, domy się zawalą, a ja wolę te pieniądze oddać na coś, co zostanie po mnie

zaznaczyła pani Irena.

Drugie wyróżnienie otrzymali państwo Anna i Adam Niwińscy z Podgóry, właściciele Dworku Anna. Oboje również zupełnie bezinteresownie działali na rzecz lokalnej społeczności. Szczególnie tuż po wybuchu wojny w na Ukrainie.

Źródło: Powiat Radomski