O tym się mówi PAP Polska i świat Społeczeństwo

Prawie 9 tys. nakazów opuszczenia mieszkania przez sprawców przemocy domowej

Prawie 9 tys. nakazów opuszczenia mieszkania przez sprawców przemocy domowej wydano w ciągu ponad dwóch lat. Tylko w trzech przypadkach sąd je uchylił jako wydane niezasadnie – poinformował w Zamościu (Lubelskie) wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Podczas sobotniej konferencji prasowej przed ratuszem w Zamościu wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski odniósł się do przyjętej w piątek przez Sejm ostatecznej wersji tzw. ustawy antyprzemocowej 2.0.

Znęcał się nad matką. Policja zastosowała zakaz zbliżania się

„Jest to rozwiązanie, które wprowadza Polskę do grona państw, gdzie ochrona przed przemocą domową należy rzeczywiście do najskuteczniejszych i najsilniejszych. Rozwiązanie przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, wzorowane jest na wcześniejszej regulacji, która obowiązuje już od ponad dwóch lat” – zwrócił uwagę Romanowski.

Przypomniał, że poprzednia ustawa antyprzemocowa wprowadziła możliwość wydania natychmiastowego nakazu opuszczenia przez sprawcę przemocy domowej mieszkania i zakaz zbliżania się do tego miejsca na 14 dni.

„To nie jest już tak, jak było wcześniej, że osoba dotknięta przemocą uciekała z domu albo musiała pozostawać ze sprawcą przemocy pod jednym dachem. To doprowadziło do znaczącej poprawy sytuacji osób dotkniętych przemocą domową” – ocenił wiceminister sprawiedliwości, dodając, że te rozwiązania okazały się bardzo skuteczne.

„Prawie 9 tys. nakazów (opuszczenia mieszkania – PAP) oznacza 9 tys. rodzin uwolnionych od przemocy” – stwierdził Romanowski, uzupełniając, że tylko w trzech przypadkach zostały uchylone przez sąd jako wydane niezasadnie. „Pokazuje to, jak dobrze polscy funkcjonariusze policji, Żandarmerii Wojskowej te przepisy stosują” – stwierdził Romanowski.

Wyjaśnił, że nowelizacja ustawy antyprzemocowej wprowadza kolejne trzy rozwiązania, które mają chronić osoby pokrzywdzone nie tylko w mieszkaniu, ale również poza nim. Wymienił, że chodzi o: zakaz zbliżania się do osoby na daną liczbę metrów; zakaz wstępu w określone miejsca typu szkoła, do której uczęszczają dzieci, czy zakład pracy, gdzie może pracować osoba dotknięta przemocą; zakaz kontaktowania się, żeby uniemożliwić np. nękanie przez sprawcę.

Dodał, że wydane w trybie natychmiastowym przez policję lub żandarmerię 14-dniowe zakazy będą mogły być przedłużone przez sąd cywilny.

„Oprócz tego wprowadzany również cały pakiet rozwiązań przyjaznych dla dzieci, dla osób z niepełnosprawnościami w postępowaniu karnym tak, aby właśnie dostęp do wymiaru sprawiedliwości był jeszcze lepszy” – stwierdził Romanowski.

Zdaniem obecnego na konferencji prasowej w Zamościu wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego wprowadzone regulacje chronią szczególnie polskie kobiety, żony i matki przed przemocą domową.

„Pomimo tego, że od ostatnich kilkunastu lat, szczególnie środowiska lewicowe, liberalne tak dużo mówiły o prawach kobiet, o walce z przemocą, to wtedy, kiedy rządziła Platforma Obywatelska w latach 2007-2015, nie było żadnego skutecznego narzędzia walki z przemocą” – zwrócił uwagę Kowalski.

Wyraził również nadzieję, że nowelizacja ustawy antyprzemocowej zostanie wdrożona jeszcze w tym roku, dodając, że czeka ona obecnie na podpis prezydenta.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/