Polityka Radom i okolice

PSL przedstawia nowe plany dla Radomia

W środę 14 grudnia na placu Jagiellońskim odbyła się konferencja prasowa Polskiego Stronnictwa Ludowego, w trakcie której przedstawiono nowe plany dla Radomia.

Aktualnie partia PSL zbiera podpisy pod nowym obywatelskim projektem ustawy „Uczciwa Polska”. Projekt obejmuje trzy punkty, jeden z nich mówi o dziedziczeniu emerytury po współmałżonku. 

– Jesteśmy za tym, aby osoba, której zmarła mąż lub współmałżonka mogła wybrać sobie emeryturę, która jest wyższa i dodatkowo zostawić sobie 50 % swojej emerytury – wyjaśnił Adam Duszyk, prezes Zarządu Miejskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radomiu. 

Kolejny punkt ustawy porusza kwestię dofinansowania na zakup domu lub mieszkania dla osób poniżej 40 roku życia. 

– Ludzie boją zakładać się rodziny, ponieważ nie mają gdzie mieszkać. Dlatego proponujemy, aby Bank Gospodarstwa Krajowego udzielał kredytów niskooprocentowanych na poziomie 1,5 % przez cały okres trwania kredytowania plus wkład własny w wysokości 100 tysięcy złotych – mówił Adam Duszyk.  

Trzeci punkt proponowanej ustawy nosi nazwę “Praca, która się opłaca”. Wedle proponowanych przez ludowców zmian dla osób pracujących na etacie kolejne formy zatrudnienia nie będą opodatkowane, nie będą odprowadzane od nich żadne składki. 

W trakcie konferencji przedstawiono również plany dotyczące miasta Radomia. 

– Mamy takie trzy główne propozycje programowe chcemy przede wszystkim, aby Radom był miastem mądrym. Chcemy ze wszystkich sił wspierać rozwój radomskiego uniwersytetu, miasto tej wielkości co radom bez silnej wyższej uczelni nie ma żadnych szans na rozwój, więc jeżeli uda nam się wejść do rady miejskiej czy do sejmiku województwa mazowieckiego, czy też w radzie powiatu, jeżeli znajdą się tam nasi członkowie, będziemy bardzo ciężko pracować na rzecz rozwoju radomskiego uniwersytetu – poinformował Adam Duszyk. 

Kolejnym z pomysłów partii Polskiego Stronnictwa Ludowego dotyczących Radomia jest rewitalizacjia poszczególnych miejsc i obiektów w mieście. 

– Po drugie chcemy, żeby radom był miastem ładnym, żeby był miastem pięknym, dlatego będziemy pracować nad rewitalizacją nie tylko miasta Kazimierzowskiego, ale także przepięknych kamienic na śródmieściu. Radom już jest ładnym miastem, a może być jednym z najpiękniejszych miast w Polsce – mówił Prezes ZM PSL. 

Na koniec poruszono kwestię bezpieczeństwa w mieście. 

– Chcemy, aby Radom był miastem bezpiecznym pod takim względem, abyśmy mogli liczyć na bardzo dobrą opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie, na dobrze wyposażone szpitale, ale także, żeby młody człowiek w tym mieście mógł dostać pracę. Bardzo zależy nam na ekologii i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Naszym największym marzeniem i planem numer jeden jest zorganizowanie w Radomiu i zbudowanie centrum konferencyjno-handlowego targów radomskich. Targi byłyby ukierunkowane na wszystko, co jest związane ze zdrowiem, ekologią. Od ekologicznych lakierów poprzez elektryczne samochody kończąc na zdrowej żywności z naszego regionu. To są nasze plany na przyszłość – mówił Adam Duszyk. 

Wedle Duszyka Polskie Stronnictwo Ludowe „nie kopie po kostkach, nie szuka dziury w całym, a wychodzi z bardzo pozytywną narracją i z pozytywnymi rozwiązaniami, które chciałoby zrealizować”.

Na koniec konferencji radny sejmiku województwa mazowieckiego, Leszek Przybytniak, złożył życzenia świąteczne.