Historia Radom i okolice

Radom uczcił pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej

W piątek, 11 lipca 2025 roku, mieszkańcy Radomia oddali hołd ofiarom ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, które odbyły się w duchu skupienia i patriotycznej refleksji, zgromadziły przedstawicieli władz, środowisk kombatanckich, harcerzy, duchowieństwo oraz wielu radomian.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17:00 Mszą Świętą w kościele pw. św. Wacława – jednej z najstarszych świątyń w mieście, symbolicznie wybranej jako miejsce modlitwy za pomordowanych Polaków. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii, który w homilii przypomniał o chrześcijańskim obowiązku pamięci i modlitwy za ofiary oraz o potrzebie prawdy historycznej jako fundamentu pojednania.

Po zakończeniu Mszy uczestnicy procesyjnie przeszli na cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego, gdzie o godzinie 18:00 rozpoczęła się oficjalna część ceremonii przy pomniku ofiar rzezi wołyńskiej.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego, po czym głos zabrał organizator wydarzenia, który przypomniał zgromadzonym o dramatycznych wydarzeniach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943–1945. Podkreślił, że zbrodnie dokonane przez OUN-UPA miały charakter ludobójczy i pozostawiły po sobie blisko 100 tysięcy polskich ofiar – kobiet, dzieci, starców i całych rodzin.

W dalszej części odbyła się modlitwa w intencji pomordowanych, którą poprowadził kapelan środowisk kombatanckich, po czym nastąpił apel pamięci i salwa honorowa.

Symbolicznym momentem było złożenie wieńców i zniczy przez delegacje m.in. Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Radom, harcerzy ZHR, przedstawicieli władz samorządowych, organizacji społecznych oraz młodzieży. Każda z delegacji oddała hołd zmarłym w ciszy i zadumie.

Uroczystość zakończyła „Ballada wołyńska” – poruszająca pieśń dedykowana ofiarom ludobójstwa, która wybrzmiała wśród zgromadzonych jako wyraz pamięci, bólu i niezgody na zbrodnię zapomnienia.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich obchodzony jest co roku 11 lipca – w rocznicę tzw. „krwawej niedzieli” z 1943 roku, kiedy to oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na kilkadziesiąt polskich miejscowości na Wołyniu. Wydarzenia te należą do najtragiczniejszych kart polskiej historii XX wieku.

Organizatorzy dziękowali wszystkim obecnym za udział i podkreślali, że pielęgnowanie pamięci o Kresach i ich mieszkańcach to nie tylko obowiązek wobec przeszłości, ale także zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń.

Fot. Konrad Gałka