Inwestycje

Radom w czołówce miast zarządzających gospodarką wodno-kanalizacyjną. Kto tego dokonał? [FOTO]

 

Środki na ten cel pochodzą z budżetu Unii Europejskiej z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w piątek, 17 listopada w Warszawie.

– Rozpoczynamy jedną z największych, trzecią po Warszawie i Poznaniu, tego typu inwestycji w kraju. Trzeci etap modernizacji systemu wodno-kanalizacyjnego jest największy zarówno pod względem zasięgu, kosztów, rozmiaru, jak i zakresu robót – mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski. 

Inwestycja obejmie budowę i modernizację kanalizacji sanitarnej (łącznie ponad 100 km i 2037 nowych podłączeń), robbudowę i modernizację systemu zaopatrzenia miasta Radomi w wodę (łącznie 59,6 km sieci wodociągowej i 786 nowych podłączeń), budowę 13,1 km kanalizacji deszczowej, modernizację oczyszczalni ścieków, wdrożenie inteligentnych systemów zarządzania oraz modernizację SUW. 

– Jesteśmy w grupie miast, które naprawdę są takim "topem topów" w sensie zarządzania gospodarką wodną i kanalizacyjną, nie tylko w Polsce. Mamy powód, żeby czuć się mocni również na poziomie europejskim. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nasze starania – podkreśla poseł Andrzej Kosztowniak.

Podobnie nie ma wątpliwości wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, pełniący funkcję wiceprezesa Wodociągów Miejskich za czasów PiS.

– To, że te pieniądze trafią do Radomia, to zasługa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, bo zainteresowania ze strony miasta nie było żadnego – twierdzi wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z kolei Poseł Wojeciech Skurkiewicz zaznacza, że udział w staraniach o dotację ma także prezes Wodociągów Miejskiech Leszek Trzeciak. 

– Bezwątpienia jest to ukłon w stronę prezesa Wodociągów Leszka Trzeciaka, bo to właśnie prezes, a nie władze Radomia, zabiegali o to, żebyśmy my jako parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliowości bardzo mocno zaangażowali się w ten projekt. Cieszymy się, że te pieniądze udało sie do Radomia pozyskać. Choć muszę przyznać, że było to trudne, bo znajdował się on na liście rezerwowej – podkreśla parlamentarzysta. 

Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 373 mln zł, ponad 192 mln zł pochodzić będzie z Unii Europejskiej

Rozpoczęcie planowane jest z dniem 1 stycznia 2018 roku, a zakończenie w 2022 roku.

 

Małgorzata Stasiak