Historia Radom i okolice Społeczeństwo

Radomianie uczcili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Radomianie uczcili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody poprzedził Radomski Bieg Niepodległości, w którym wzięło udział 400 osób.

Wydarzenia rozpoczęła msza św. w katedrze, po której uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek. Tam radomianie wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy, został odczytany Apel Pamięci, a pod pomnikiem Czynu Legionów zostały złożone kwiaty.

Prezydent Radosław Witkowski, oddając hołd bohaterom niepodległej Rzeczpospolitej, którzy walczyli o wolność Ojczyzny, podkreślił, że naszym wspólnym zadaniem jest strzec daru wolności, który nie został nam dany raz na zawsze.

– Zadaniem, które postawiła przed nami wszystkimi historia jest troska o trwałość naszych sojuszy politycznych i militarnych oraz o wartości, na których zostały one zbudowane. Patriotyzm to bowiem nie tylko duma z historii i narodowych symboli. To także wola i umiejętność budowania wspólnoty i wzmacniana więzi z sojusznikami w Unii Europejskiej i w NATO. To budowanie relacji, które muszą być wyjątkowo silne w tych niepewnych czasach. 15 października niewątpliwie uczyniliśmy ważny krok w tym kierunku. Powiedzieliśmy jednoznacznie, że chcemy Polski demokratycznej, praworządnej i tolerancyjnej. Polski, pod której flagą znajdzie się miejsce i szacunek dla każdego. Tak, jak 105 lat temu w sercach Polaków zagościła wielka nowa nadzieja, tak i dziś z optymizmem możemy spoglądać w przyszłość

mówił prezydent.

Oficjalne uroczystości poprzedził doroczny Radomski Bieg Niepodległości, zorganizowany tradycyjnie przez Stowarzyszenie Biegiem Radom. Wzięło w nim udział ponad 400 zawodników.

10-kilometrowa trasa biegu i 5-kilometrowa trasa marszu nordic walking prowadziła ulicami w centrum miasta. Wygrał Tomasz Biskupski z LKS Rudnik, drugi był Piotr Jastal z Rudnika, a trzeci radomianin, Jakub Gałasiewicz. Wśród pań najlepsza okazała się Kamila Pobłocka-Dobrowolska.

Źródło: UM Radom