Historia Radom i okolice Społeczeństwo

Radomianie upamiętnią 76. rocznicę zamordowania rtm. Witolda Pileckiego

Radomianie upamiętnią 76. rocznicę zamordowania rtm. Witolda Pileckiego. W mieście zapłoną znicze.

W sobotę. 25 maja 2024 r. o godz. 21:30 – w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, zamordowanego z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie – w całym kraju zapłoną znicze pamięci.

W Radomiu patriotyczna uroczystość odbędzie się pod tablicą upamiętniającą bohatera, która znajduje się na budynku Zespołu Szkół Samochodowych im. rtm. Witolda Pileckiego przy ul. 25 czerwca 66.

Przypomnijmy, że Witold Pilecki był polskim żołnierzem, bohaterem narodowym oraz członkiem Tajnej Armii Polskiej oraz Armii Krajowej podczas II wojny światowej. Jego najbardziej znana akcja to dobrowolne wtrącenie się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zbierał informacje o zbrodniach popełnianych przez nazistów. Jego raporty z Auschwitz dostarczyły ważnych danych dla aliantów, ale niestety nie doprowadziły do podjęcia działań w celu ratowania więźniów.

Po wojnie, Pilecki kontynuował działalność antykomunistyczną. Niestety, został aresztowany przez władze komunistyczne w 1947 roku i po brutalnych przesłuchaniach został skazany na śmierć przez sąd wojskowy w 1948 roku pod zarzutem szpiegostwa. Został stracony strzałem w tył głowy w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie 25 maja 1948 roku.

Źródło: IPN Radom