• Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

  Radomski „SENIOR” odzyska swój blask. Co powstanie w budynku

  Dawniej można było w nim zakupić rajstopy, zasłony czy garnki. Za kilka miesięcy radomski „SENIOR” odzyska swój blask. Jakie plany ma właściciel budynku?

  „SENIOR” czyli historyczny budynek handlowy znajdujący się w pobliżu placu Jagiellońskiego w tym roku skończy 125 lat. Powstał on w 1898 roku według projektu miejskiego architekta Augusta Zalewskiego na zlecenie Magistratu Miasta Radomia. Mieszkańcy naszego miasta kojarzą go przede wszystkim z usług handlowych.

  Z gmachu o powierzchni 1800 m kw. wyprowadził się już ostatni sklep, działa jeszcze jeden punkt z tureckim kebabem. A więc jaki pomysł ma właściciel budynku na inwestycję?

  Jak wynika z dostępnych informacji w budynku nie wyniesie się kebab, wręcz przeciwnie na parterze budynku powstanie „uliczka jedzenia”. W niewielkich punktach będzie można kupić kanapkę, tortillę, pierogi, może pizzę, lody czy pączka i zjeść przy jednym ze stolików lub zabrać ze sobą i zjeść w drodze do pracy. W piekarni będzie można kupić świeże pieczywo, napić się dobrej kawy czy herbaty. Lokale nie mają mieć charakteru restauracji. To będą raczej punkty z jedzeniem ulicznym serwowanym na ulicach wszystkich kontynentów.

  Co ciekawe pomiędzy punktami powstaną sceny, na których będą mogli występować najróżniejsi artyści.

  Większe sceny staną w piwnicach gmachu. Tu powstanie strefa rozrywki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na antresoli nad parterem będzie strefa kultury. Tu ściany i przestrzeń zajmą artyści plastycy: malarze, rzeźbiarze itd. Między ich pracami staną kanapy.

  Ściany wewnątrz będą pokryte żywą roślinnością, właściciel chce też hodować swoje zioła, warzywa i owoce, aby propagować zdrowy styl życia. Jak wynika z dostępnych informacji deweloper chciałby żeby budynek był w jak największym stopniu neutralny klimatycznie. Planowana jest likwidacja gazowej kotłowni, a także komina.  Wciąż prowadzone są rozmowy o możliwości położenia na dachu paneli fotowoltaicznych.

  A jak będzie wyglądać budynek z zewnątrz?

  Kiedyś do hali było aż siedem wejść i po remoncie wszystkie one zostaną przywrócone. W północno-zachodnim narożniku, od skweru, prawdopodobnie zostanie zamontowana winda, by piwnice były dostępne też dla osób z niepełnosprawnościami. Od północy latem będzie stała scena letnia.

  Elewacja ma być kremowo-biała, dach grafitowy, a stolarka okienna w odcieniach ciepłego brązu, tak jak to było 125 lat temu.

  Prace mają się rozpocząć w tym roku.