Nowoczesność, ekologia i rozwój – tak w skrócie można podsumować najnowsze plany związane z Muzeum Wsi Radomskiej. Właśnie poznaliśmy wykonawcę kluczowej inwestycji, która ma całkowicie odmienić oblicze radomskiego skansenu. Przetarg na rozbudowę muzeum wygrała firma Skanska S.A., a wartość kontraktu opiewa na ponad 61 milionów złotych.
Budowa nowej siedziby to drugi etap wieloletniego projektu modernizacji Muzeum Wsi Radomskiej. Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami inwestycji powstanie trzykondygnacyjny budynek, który oprócz funkcji administracyjnych pełnić będzie także rolę centrum kulturalnego – z przestrzeniami wystawowymi, trzema salami konferencyjnymi, pracownią plastyczną i fotograficzną, biblioteką, magazynami, a także kawiarnią i sklepem z pamiątkami.
Jak podkreśliła dyrektor muzeum Ilona Jaroszek, inwestycja otwiera nowy rozdział w historii placówki.
– Nowy biurowiec w Muzeum Wsi Radomskiej to inwestycja, która pozwoli nie tylko na lepsze zarządzanie muzeum, ale także na wzbogacenie jego oferty kulturalnej. Przestrzenie wystawiennicze oraz sale konferencyjne umożliwią organizację licznych wydarzeń, które będą służyły zarówno mieszkańcom Radomia, jak i turystom
mówiła podczas styczniowej konferencji prasowej w Delegaturze Urzędu Marszałkowskiego.

Nowy obiekt powstanie na miejscu dotychczasowego parkingu przy ul. Stawowej. W ramach inwestycji przewidziano również budowę nowoczesnego zadaszonego parkingu na 150 miejsc. Na jego dachu znajdzie się farma fotowoltaiczna.
Wykonawca inwestycji, czyli firma Skanska S.A. zdobyła maksymalne 100 punktów w postępowaniu przetargowym, pokonując takich konkurentów jak Budimex S.A., ALSTAL Grupa Budowlana czy Firma Budowlana Anna-Bud. Zgodnie z planem, prace budowlane rozpoczną się wiosną 2025 roku i potrwają do 2027 roku.
Rozbudowa muzeum finansowana jest ze środków samorządu województwa mazowieckiego. Do 2027 roku na ten cel przeznaczono ponad 89 milionów złotych, z czego 27 milionów zaplanowano na rok 2025.
Mimo planowanych prac budowlanych, muzeum nie zamierza zawieszać swojej działalności. Wejście na teren skansenu zostanie tymczasowo przeniesione od strony ul. Szydłowieckiej, a większość zaplanowanych wydarzeń kulturalnych odbędzie się zgodnie z harmonogramem.
Źródło: e-zamowienia.gov.pl