Kultura i rozrywka Wiadomości

„Rzeczywistość” Malczewskiego najdroższym obrazem sprzedanym w Polsce

Wczoraj obraz Jacka Malczewskiego „Rzeczywistość” został sprzedany wczoraj za 20 400 000 złotych, co czyni go najdroższym sprzedanym dziełem malarskim na terenie Polski. Aukcja przeprowadzona przez dom aukcyjny DESA Unicum.

Wczoraj 8 grudnia podczas aukcji w DESA Unicum w Warszawie został sprzedany obraz Jacka Malczewskiego „Rzeczywistość” (1908 r.) za łączną kwotę 20,4 mln zł.  Do tej pory najdroższym dziełem sztuki w historii polskiego rynku był „Portret damy” Rubensa, który został sprzedany w marcu bieżącego roku 14,4 mln zł. Jednakże dzieło radomskiego artysty nie szybko trafi do nowego właściciela. Czwartkowa aukcja odbyła się warunkowo, oznacza to, że transakcja zakupu odbędzie się dopiero po wyjaśnieniu statusu prawnego dzieła.

Prokuratura bada stan prawny i proweniencję dzieła. Badane jest, czy wywóz obrazu z Polski w latach 50. przez jego ówczesnych właścicieli odbył się zgodnie z prawem, czy posiadali oni pozwolenie na wywóz obrazu. „Rzeczywistość” została zakupiona przez rodzinę polsko-niemiecką przed 1939 r. Następnie między 1954 a 1956 r. przeprowadziła się do Republiki Federalnej Niemiec, w ramach akcji łączenia rodzin, zabierając dzieło jako mienie przesiedleńcze.  Według dokumentów, które posiada DESA Unicum, w 1957 r. obraz znajdował się już w RFN. Natomiast w 2021 r. dzieło zostało wystawione na aukcję na austriackim ebay’u, przez spadkobiercę rodziny. Odziedziczył on „Rzeczywistość” po swojej babce. Kiedy pracownicy DESA Unicum zobaczyli obraz Malczewskiego na internetowej aukcji, skontaktowali się z jego właścicielem. I po dopełnieniu formalność został wystawiony przez DESA Unicum na aukcję.

Źródło informacji: bankier.pl