O tym się mówi PAP Polska i świat Społeczeństwo

SG: Blisko 70 cudzoziemców próbowało w sobotę przedostać się z Białorusi do Polski

69 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w niedzielę rano Straż Graniczna. Zatrzymano też kolejnych tzw. kurierów przewożących migrantów.

Jak poinformowała SG na Twitterze, wśród 69 cudzoziemców, którzy próbowali przedostać się do Polski, byli m.in. obywatele Sudanu. Grupę 29-osobową zatrzymano na odcinku ochranianym przez SG w Mielniku.

SG podała też, że zatrzymano trzy osoby za pomocnictwo cudzoziemcom. Na terenie ochranianym przez SG w Białowieży zatrzymano Polaka i Ukraińca, którzy przewozili 12 obywateli Iranu, a na odcinku ochranianym przez SG w Bobrownikach zatrzymano Ukraińca, którzy przewoził pięć osób: obywateli Afganistanu i Indii.

Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów w Radomiu

Od początku stycznia SG zanotowała ponad pół tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy i przedostania się do Polski.

Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody – wydane we wrześniu 2021 r., w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami „Pas drogi granicznej – wejście zabronione”.

Na 186. km granicy z Białorusią powstała w ubiegłym roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników. Do tej pory włączono do użytku siedem odcinków perymetrii, o łącznej długości 127 km. Pozostały do uruchomienia jeszcze cztery o długości ok. 78 km, ale ich odbiór będzie przesunięty w czasie, bo opóźnia się dostawa kamer termowizyjnych. (PAP)

Autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ mark/