Historia Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Statut Łaskiego wróci do Radomia?

Statut Łaskiego wróci do Radomia? Kandydatka na prezydenta miasta, Marta Ratuszyńska wysłała list do króla Szwecji!

W poniedziałek, 18 marca 2024 roku w radomskim rynku odbyła się konferencja prasowa, podczas której Marta Ratuszyńska, kandydatka na prezydenta Radomia ogłosiła, że na przełomie stycznia i lutego 2024 zajęła się sprawą zwrotu zrabowanych przez Szwedów, podczas potopu szwedzkiego, oryginałów Statutów Łaskiego.

Statut Łaskiego jest pierwszym pełnym ogłoszonym zbiorem praw Królestwa Polskiego. Został wydany na polecenie króla Aleksandra Jagiellończyka, a inicjatorem przedsięwzięcia był kanclerz koronny Jan Łaski, późniejszy arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, od którego zbiór wziął swoją nazwę. Statut zawiera źródła prawa polskiego, w tym dekrety królewskie, konstytucje sejmowe i traktaty międzynarodowe oraz zabytki prawa obowiązującego w miastach – Zwierciadło saskie i Prawo magdeburskie, a także służący za podręcznik traktat prawniczy. Prawa spisane w statucie, sięgające epoki Kazimierza Wielkiego, obowiązywały do czasu rozbiorów Polski.

Marta Ratuszyńska w tej sprawie zaadresowała list do króla Szwecji. Ponadto, w liście poprosiła władcę o pomoc finansową w odbudowie zamku królewskiego.

– Wysłałam ten list z prośbą o dwie sprawy. Po pierwsze, o zwrot oryginałów Statutów Łaskiego do Radomia. Po drugie, z prośbą o to, aby pomogli nam finansowo odbudować zamek

mówiła Marta Ratuszyńska.

– Jako Prezydent Radomia, wraz z moim zespołem, będę i będziemy podejmować kolejne działania, aby oryginały Statutów Łaskiego wróciły do Radomia i zajęły miejsce honorowe, najlepiej w komnacie odbudowanego Zamku Królewskiego

dodała.

Od wielu lat pomysł dotyczący odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu jest przypominany przez polityków z różnych opcji. Wyrażali oni wielokrotnie deklaracje wsparcia, jednak postęp w kwestii tej inwestycji uzależniony jest od m.in. możliwości wykupienia od strony kościelnej działki, gdzie miałyby być prowadzone prace.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.