Historia Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Zamek Królewski w Radomiu zostanie odbudowany?

Zamek Królewski w Radomiu zostanie odbudowany? Na ten cel zachowano symboliczną kwotę.

Od wielu lat pomysł dotyczący odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu jest przypominany przez polityków z różnych opcji. Wyrażali oni wielokrotnie deklaracje wsparcia, jednak postęp w kwestii tej inwestycji uzależniony jest od m.in. możliwości wykupienia od strony kościelnej działki, gdzie miałyby być prowadzone prace.

W 2023 roku odbyły się nawet dwa posiedzenia Komisji Rozwoju Rady Miejskiej Radomia poświęcone właśnie tej inwestycji. Opracowano stanowisko, które następnie trafiło do rąk prezydenta miasta, Radosława Witkowskiego.

Ten z kolei wystąpił o wykonanie operatu szacunkowego dotyczącego wykupienia od kościoła działki, na której są pozostałości obiektów zamkowych.

Odpowiedź miasta w tym momencie jest w miarę otwarta. Pewne czynności, które w tej inicjatywie muszą być, to jest uregulowanie stanu własności i tak się składa, że ta działka, która jest obecnie w zarządzie parafii powinna być w jakiś sposób wyceniona. Wiem, że miasto podjęło się tego, że zostanie wyceniona. Ci ludzie, którzy przyjadą do Radomia chcieliby zobaczyć Miasto Kazimierzowskie. Zamek Królewski, gdzie była konstytucja Nihil Novi to jest szacunek dla naszych przodków

mówił Tomasz Gogacz,  przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta Rady Miejskiej w Radomiu.

Działka od strony Parafii Kościoła Farnego kosztować ma około 2 miliony złotych.

Co ciekawe, w budżecie miasta na rok 2024 wpisano symboliczną kwotę tysiąca złotych na odbudowę Zamku Królewskiego.