Polska i świat

STOP narkotykom i dopalaczom!

 

Po godzinie 10:00 została otwarta konferencja przez Panią doc. dr Elżbietę Kielską – Rektor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu. Najpierw były powitania, a następnie przemowy wstępne. Jak się okazało przy powitaniach, na konferencji obecni byli: policjanci, kuratorzy Oświaty, specjaliści terapii uzależnień, psycholog, psychiatra, nauczyciele i dyrektorzy szkół w Radomiu.

Pani Rektor powiedziała w swoim wystąpieniu, że dopalacze są silniejsze niż narkotyki. Mówiła także, że problem zażywania dopalaczy przez uczniów się nasila, a walka jest niezwykle trudna. W ubiegłym roku, tj. w 2015 po zażyciu dopalaczy zmarły 24 osoby, a ponad 7 tysięcy uległo silnemu zatruciu. Uczelnia ma wkład w profilaktykę. „Uzależnienie jest chorobą. Warto pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć” – stwierdziła na koniec Pani Rektor, dr Elżbieta Kielska. 

Jako pierwszy głos zabrał Pan inspektor Marek Świszcz – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu. Pan insp. przedstawił prezentację na temat: „Czy dopalacze i narkotyki to problem?” W swoim przemówieniu insp. Marek Świszcz podkreślił, że jednym z priorytetów Komendanta Wojewódzkiego Policji jest szczególna troska o dzieci i młodzież, szczególnie, jeśli chodzi o problem zużywania narkotyków i środków odurzających. Swoje przemyślenia przedstawił na podstawie ankiet, które były przeprowadzane wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z ankiet wynikało, że ponad 2,5 tys. uczniów przychodziło do szkoły codziennie pod wpływem alkoholu, zaś ok. 1200 uczniów – pod wpływem środków odurzających. Uczniowie spotykają się z wszelaką przemocą: od wyśmiewania i wyzywania, poprzez bicie, kopanie, niszczenie rzeczy, co już jest karalne. Policjanci widzą najlepsze efekty po prowadzeniu inicjatyw profilaktycznych, szczególnie wtedy, gdy włączają się w nie różne środowiska. Pan inspektor Marek Świszcz uważa, że problem narkotyków jest u progu. Szkoła, Samorząd, rodzice, a także podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo, w tym Policja, powinni zapobiegać i stosować profilaktyczne działania antynarkotykowe.

Kolejne wystąpienie miała Pani Aurelia Michałowska – Mazowiecki Kurator Oświaty. Mówiła na temat wychowania, czyli o świecie wartości. Zwróciła uwagę na to, że na wychowanie wpływa środowisko rodzinne (np. konflikty, brak poczucia bezpieczeństwa, uzależnienia, brak więzi, nieumiejętność konstruktywnego spędzania czasu wolnego), środowisko rówieśnicze – destrukcyjna grupa rówieśnicza, środowisko szkolne – niepowodzenia w szkole, niechęć do nauki, poczucie bycia gorszym od innych; a także „JA” – czyli niedojrzałość emocjonalna i społeczna, niska samoocena, brak odporności na stres (frustracja, agresja). Do systemu wartości zalicza się: porządek, dobroć, prawdę, sprawiedliwość. 

Następnie głos zabrała Pani Emilia Wojdyła – Dyrektor Wydziału Zwiększenia Szans Edukacyjnych. Zaprezentowała podsumowanie działań Mazowieckiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2015/2016. W ciągu tego roku odbywały się liczne spotkania i szkolenia profilaktyczne. Na Auli Auditorium zrobiło się poburzenie nauczycieli, gdy Pani Emilia apelowała, aby zaglądać codziennie na stronę Kuratorium Oświaty. Na koniec powiedziała: „Niech więcej mówią uczniowie, my więcej słuchajmy”.

Jako ostatnia w tej części konferencji prezentację głosiła Pani podinspektor Aneta Pawlińska – ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Podinspektor zaprezentowała tzw. edukacyjną walizkę narkotykową. Policjanci dysponują nią od lutego br. Jest pokazywana tylko dorosłym. Dzięki tej walizce, nauczyciele i wychowawcy mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat zagrożeń narkotykami. W walizce tej znajdują się przedmioty, które służą do przechowywania, wytwarzania, sporządzania, a także do porcjowania narkotyków. Jak się okazuje, nawet takie rzeczy jak baterie, czy pomadka do ust, mogą służyć do przechowywania narkotyków.

Podczas przerwy, nauczyciele mogli zobaczyć walizkę od środka. Po przerwie były kolejne przemówienia, w tym m.in.: specjalistki terapii uzależnień – Pani Katarzyny Jaromi, psychologa – Pana Jana Kopecia, jak również terapeuty Ośrodka Rehabilitacji dla Osób z Uzależnieniem od Substancji Psychoaktywnych w Pałęgach – Pana Michała Augustyniaka. Wspólnie stwierdzili, że pacjenci sięgają po dopalacze przede wszystkim z ciekawości, a także z powodu tego, że są one łatwo dostępne. Młodzi ludzie często uzależniają się od narkotyków, ponieważ doświadczają samotności, nie mają wsparcia od najbliższych. Kiedy trafiają na terapię, uczą się życia w codzienności, np. poprzez ścielenie łóżka, granie w piłkę, możliwość porozmawiania o swoich problemach, dopiero wtedy odkrywają, że życie bez narkotyków może być fajne.

Na koniec było podsumowanie oraz dyskusja. Warto napomnieć, iż w ubiegłym roku, radomscy policjanci zabezpieczyli 100 kilogramów narkotyków i 2 kilogramy dopalaczy. Konferencja ta była zorganizowana wspólnie przez Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu, Kuratorium Oświaty w Warszawie i oczywiście przez Wyższą Szkołę Handlową w Radomiu.

 

A. Wygonna