Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo

Studia w zakresie transportu kolejowego na Uniwersytecie Radomskim!

Studia w zakresie transportu kolejowego na Uniwersytecie Radomskim! Spółka Polregio, Uniwersytet Radomski i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji podpisały we wtorek umowę w sprawie prowadzenia na radomskiej uczelni studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa eksploatacji i utrzymania taboru kolejowego.

Studia rozpoczną się w semestrze zimowym roku akademickiego 2024/2025 i będą trwać dwa semestry. W ich organizację zaangażowała się spółka Polregio – największy polski przewoźnik pasażerski.

– Nasza kadra to osoby wyspecjalizowane w wielu dziedzinach. Zatrudniamy 7 tys. pracowników i staramy się ich regularnie dokształcać

powiedział podczas uroczystości podpisania umowy prezes Polregio Adam Pawlik.

Rektor Uniwersytetu Radomskiego prof. Sławomir Bukowski zauważył, że działająca od 75 lat radomska uczelnia ma bogatą tradycję w kształceniu specjalistów z branży kolejowej.

– Przywiązujemy dużą wagę do kształcenia inżynierów w zakresie transportu kolejowego, w tym w takich specjalnościach jak m.in. automatyzacja i sterowanie w transporcie kolejowym

powiedział rektor.

Dziekan Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Radomskiego dr hab. Tomasz Perzyński wyraził nadzieję, że uruchomienie od semestru zimowego nowych studiów podyplomowych będzie początkiem dobrej współpracy radomskiej uczelni z Polregio.

– Biorąc pod uwagę oczekiwania Polregio, razem z naszym partnerem – Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Komunikacji, skroiliśmy studia na potrzeby tej spółki

zauważył dziekan.

Studia podyplomowe „Bezpieczeństwo eksploatacji i utrzymanie taboru kolejowego” ruszą od semestru zimowego roku akademickiego 2024/2025 i będą trwać dwa semestry.

Ich celem jest przygotowanie słuchaczy do rozwiązywania zaawansowanych problemów w zakresie eksploatacji, planowania procesów naprawczych, diagnostyki taboru, obsługi systemów i urządzeń związanych z diagnostyką taboru, nadzorowania i zarządzania odpowiednimi procesami związanymi z eksploatacją, bezpieczeństwem oraz utrzymaniem taboru kolejowego.

Ważnym aspektem kształcenia jest też specjalistyczna wiedza z organizacji transportu kolejowego, bezpieczeństwa oraz zarządzania ryzykiem w transporcie kolejowym. (PAP)

ilp/ mmu/