Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Szpital powiatowy w Pionkach został oddany do użytku!

Spełniło się marzenie wielu mieszkańców Pionek, pacjentów i przede wszystkich pracowników tamtejszego szpitala. Szpital powiatowy w Pionkach został oddany do użytku.

W uroczystym oddaniu do użytku nowego kompleksu szpitala powiatowego im. Marii i Lecha Kaczyńskich – Pary Prezydenckej w Pionkach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, a także liczni goście, w tym parlamentarzyści ziemi radomskiej, przedstawiciele wielu instytucji, pracownicy szpitala oraz mieszkańcy Pionek.

– Jestem wzruszona. Pracuję tutaj 40 lat. Był taki czas, że przenosiliśmy pacjentów w kocach, a także siłowaliśmy się z wózkami inwalidzkimi po schodach. Te czasy już minęły. Dziś mamy piękny, nowoczesny obiekt, wspaniały sprzęt. Dzięki temu nasza praca, ale też jakość leczenia, mogą być realizowane na najwyższym poziomie

mówiła Leokadia Szwankowska, pielęgniarka ze szpitala w Pionkach.

Dwa kolejne budynki Szpitala Powiatowego w Pionkach im. Lecha i Marii Kaczyńskich zostały uroczyście otwarte w środę, 20 września. W otwarciu uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, który gratulował staroście radomskiemu Waldemarowi Trelce uporu i determinacji w dążeniu do celu, jakim była budowa nowoczesnego szpitala w Pionkach.

– Ten szpital miał pójść w likwidację, w odstawkę. Miał przestać istnieć, być połączony z czymś innym. Mieszkańcy Pionek mogliby zapomnieć, że będę mieli tutaj piękny wspaniały szpital. Szpital z tradycjami, bo część prac remontowych musiała uwzględniać zalecenia konserwatora zabytków. Taka wspaniała historia i tak ważna placówka medyczna. Wszystko miało pójść w zapomnienie, w likwidację. Jak chcecie państwo zobaczyć zmianę w ochronie zdrowia to te zmiany widać tutaj w Pionkach jak w soczewce. Dzisiaj pani dyrektor pokazała nam nowe sale, nowy supernowoczesny sprzęt na miarę powyżej standardu europejskiego. Jak to było możliwe? Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wsłuchiwali się w głos mieszkańców. W wyniku takich spotkań posłowie Prawa i Sprawiedliwości przyjechali do mnie i przedstawili plany na inwestycje w szpital w Pionkach. Po wielkich wysiłkach naprawy finansów publicznych mogliśmy przekazać pieniądze na realizację tego dzieła

powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów przekazał dyrektor szpitala Bernardzie Dudek czek na kwotę prawie 6 milionów złotych na kolejne zakupy najnowocześniejszego sprzętu, czyli rezonansu magnetycznego, artroskopu oraz aparatu rentgenowskiego tzw. ramienia C. Sprzęt ten ma pojawiać się w szpitalu sukcesywnie, na przełomie roku 2023 i 2024.

– Mamy szczególne powody do dumy i satysfakcji. Po niecałych czterech latach szpital został oddany do użytku. Jestem również wdzięczny panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za przyjazd do Pionek i ważną deklarację o przekazaniu funduszy rządowych na zakup tak potrzebnego tutaj najnowocześniejszego sprzętu

powiedział Waldemar Trelka, starosta radomski.

Poseł Radosław Fogiel odczytał list gratulacyjny prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego.

– Bez pieniędzy niewiele da się zrobić, ale o sukcesie decydują ludzie, ich determinacja, zaangażowanie w sprawię, profesjonalizm. Gorąco gratuluję Państwu tego sukcesu oraz pragnę z całego serca podziękować za wysiłki i starania wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom, które wniosły swój wkład w powstanie tego nowoczesnego obiektu. Niech służy on jak najlepiej Społeczności Pionek i Powiatu Radomskiego. Z drugiej strony chciałbym życzyć Państwu, byście jak najrzadziej musieli z jego usług korzystać

przekazuje Jarosław Kaczyński.

W uroczystościach wzięli udział też wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, posłowie Marek Suski, Radosław Fogiel, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk, Anna Kwiecień, wicewojewoda Artur Standowicz. Obecny był także Zarząd Powiatu, czyli wicestarosta Krzysztof Kozera oraz członkowie: Ewa Tkaczyk, Zbigniew Dziubasik i Roman Frąk, a także Radni Powiatu wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Krzysztofem Murawskim. W otwarciu wzięli też udział samorządowcy z Miasta Pionki, w tym burmistrz Robert Kowalczyk i przewodniczący Rady Miasta Wojciech Maślanek oraz Gminy Pionki z wójtem Mirosławem Ziółkiem i przewodniczącym Rady Gminy Dariuszem Gonciarzem.

Drugi, dwupiętrowy budynek, którego koszt budowy opiewał na 40,2 miliona złotych będzie mieścił oddziały wewnętrzny oraz rehabilitacji, a także pracownie specjalistyczne. Budynek jest wyposażony w Odnawialne Źródła Energii, czyli fotowoltaikę oraz pompy ciepła.

Warto zaznaczyć, że łączne nakłady na szpital w Pionkach przekroczą wkrótce kwotę 120 mln złotych. Ponad 80 milionów złotych to koszt samej budowy, pozostałe środki to nowoczesny sprzęt oraz środki przeznaczone przez samorząd powiatowy na oddłużenie szpitala.

Zmodernizowany trzeci, najstarszy budynek dawnej chirurgii został oddany około 2 tygodni przed terminem. Mieszczą się tam m.in. administracja szpitala oraz laboratoria szpitalne i pomieszczenia techniczne. W obiekcie pojawiła się m.in. nowa winda, której wcześniej nigdy tam nie było.

Cały kompleks szpitalny zasila kotłownia, wyposażona w dwa niezależne od miejskiej sieci źródła energii, czyli gaz ziemny oraz awaryjnie olej opałowy. Przebudowany i zmodernizowany został również stary budynek dawnej apteki szpitalnej. Cały kompleks otacza nowe ogrodzenie, zainstalowano bramy automatyczne, a od strony ul. Niepodległości stanął nowy budynek portierni.

Źródło: powiat radomski