• O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

  Sztandar z Marszałkiem Piłsudskim dla liceum i technikum w Zespole Szkół w Pionkach

  Z pamięcią o przeszłości w przyszłość” – pod takim hasłem w Zespole Szkół w Pionkach odbyły się uroczystości związane z nadaniem placówce sztandaru, obchodami Dnia Edukacji Narodowej, a także ślubowaniem pierwszoklasistów.

  Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele NMP Królowej Polski, której przewodniczył ksiądz biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej Piotr Turzyński, a następnie społeczność szkolna i zaproszeni goście w uroczystym pochodzie przeszli do budynku Zespołu Szkół.

  Z pamięcią o przeszłości w przyszłość

  Sztandar oraz historię placówek, wchodzących w skład nowego Zespołu Szkół w Pionkach zaprezentował dyrektor szkoły Rafał Kącki.

  – Zarówno Liceum Ogólnokształcące, jak i Zespół Szkół w Pionkach w przechodziły liczne zmiany organizacyjne. Obie placówki odcisnęły znaczący ślad w historii miasta Pionki i powiatu radomskiego. Wykształciły tysiące absolwentów, którzy z powodzeniem pracowali i pracują na rzecz państwa polskiego. Od 1 września ubiegłego roku liceum ogólnokształcące i II technikum tworzą Zespół Szkół w Pionkach, a od lutego bieżącego roku nowym patronem placówek jest marszałek Józef Piłsudski. Zwieńczeniem procesu utworzenia zespołu szkół i nadania imienia jest dzisiejsza uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru

  mówił dyrektor Kącki.

  Pamiątkowe gwoździe w drzewiec sztandaru wbili fundatorzy: Waldemar Trelka, starosta radomski i Karol Grzywacz, właściciel Zakładów Drzewnych Zadobrze oraz m.in. honorowi goście: Anna Kwiecień, poseł na Sejm RP, Artur Standowicz – Wicewojewoda Mazowiecki, Krzysztof Szewczyk – zastępca dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego w Ministerstwie Obrony Narodowej, Aurelia Michałowska, Mazowiecka Kurator Oświaty czy Adrian Barański Dyrektor Radomskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie.

  Sylwetkę patrona, Józefa Piłsudskiego przybliżył zebranym prof. Marek Wierzbicki.   

  – Rozkwitający kwiat powiatu radomskiego tu w Zespole Szkół w Pionkach buduje swoją wspaniałą przyszłość. Świadczą o tym wyniki egzaminów zewnętrznych klas maturalnych. Możemy się pochwalić 100% zdawalnością w liceum w Pionkach i w Iłży. Budujecie tą przyszłość na bazie infrastruktury – szkoły, sali gimnastycznej, strzelnicy – to wszystko jest ważne, ale korzenie, duch, etos i tożsamość są nierozerwalnymi eleatami każdego silnego środowiska, i o tym także pamiętacie

  mówił w swoim wystąpieniu starosta Waldemar Trelka.

  Stypendia od starosty

  Wydarzenie było okazją do wręczenia wyróżniającym się w nauce uczniom stypendiów Starosty Radomskiego. Otrzymali je: Jakub Dębski, Iga Łobodziec, Julia Bień, Julia Starzyk, Aniela Basińska, Mikołaj Latała, Wiktoria Warchoł, Wiktoria Jaworska i Patryk Szlachcic. Gratulacje i wyrazy uznania przyjął także absolwent szkoły Igor Ochocki, który uzyskał doskonałe wyniki na egzaminie maturalnym i znalazł się w gronie 290 najlepszych maturzystów w Polsce.

  Życzenia dla nauczycieli

  Podziękowania i życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przekazał Waldemar Trelka starosta radomski, posłowie Marek Suski i Anna Kwiecień i wicewojewoda Artur Standowicz.  

  – Wszystkim nauczycielom, dyrektorom, wychowawcom, wszystkim tym, którzy wychowują swoje dzieci chciałbym się nisko pokłonić, życzyć satysfakcji z wykonywanej pracy, radości, aby ten syndrom wypalenia nigdy was nie dopadł, abyście ciągle chcieli tworzyć tego młodego człowieka i kształcić go tak, aby ta szkoła była miejscem, do którego będą chcieli zawsze wracać

  życzył starosta.

  W imieniu sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i jednocześnie senatora Wojciecha Skurkiewicza list okolicznościowy odczytał Krzysztof Szewczyk – zastępca dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego w Ministerstwie Obrony Narodowej.

  Podczas uroczystości wystąpiła także młodzież szkolna, która wykonała pieśni patriotyczne oraz scenkę z „Potopu”.

  Źródło: Powiat Radomski